Geçmişe cisim gönderdiler, şekil değiştirerek geri geldi

Bilim insanları zamanda yolculuk yaptı.

Bilim insanları zamanda yolculuk yaptı: Geçmişe cisim gönderdiler, şekil değiştirerek geri geldi.

Kuantum fizikçilerinin simülasyon aracılığı ile geçmişe gönderdikleri cisim, şekilde değiştirerek yeniden günümüze geldi.

İndependent’ten Adam Smith’in haberine göre bilim insanları, geçmişte yapılan değişikliklerin şimdiki zamana dönüldüğünde vahim sonuçları olacağı fikrini çürüterek, kuantum düzeyinde “kelebek etkisinin” aksini ispatladı.

Simülasyonda bir enformasyon parçası zamanda geri gönderilmiş gibi gösterildi. Bu enformasyon daha sonra zarar gördü. Fakat enformasyon büyük oranda değişmemiş şekilde “şimdiki zamana” geri döndü. Hatta enformasyon ne kadar fazla geçmişe yollanırsa zannedilenin aksine son hali de o kadar az zararla geri dönmekteydi. Böyle bir etki sadece kuantum mekaniğinde, kuantum bilgisayarları kullanılarak yaratılan simülasyonlarda görülebilir zira zamanda yolculuk henüz mümkün değil.

Los Alamos Ulusal Laboratuarı’ndan teorik fizikçi Nikolay Sinitsin yaptığı açıklamada, “Kuantum bilgisayarında ters zamanlı evrimi veya bir süreci geçmişe doğru işletmeyi simüle etmek hiç zor değil. Gerçekten de karmaşık bir kuantum dünyasıyla zamanda geçmişe gider ve geçmişte birtakım küçük hasarlar yaratıp geri dönersek neler olacağını görebiliriz. Dünyamızın yerle bir olmadığını gördük, bu da demek oluyor ki kuantum mekaniğinde kelebek etkisi yok” dedi.KELEBEK ETKİSİNİ TEST ETTİLER Kelebek etkisini test etmek için araştırmacılar ileriyi ve geriye doğru neden sonucu simüle eden, kuantum mantık geçitlerine sahip bir IBM-Q kuantum işlemcisi kullandı.Standart bilgisayar ve işlemcilerin çiplerinde ikili bir yapıda bulunan, yani ya “açık” ya da “kapalı” olmak üzere iki konumda bulunan “bitler” vardır.

Detaylar, Haber Linki