Christian Levrat, İslam’ın resmi din olarak tanınması önerisini tekrarladı.

İsviçre Sosyal Demokrat Parti Lideri: İslam resmi din olarak tanınmalı.

İsviçre Sosyal Demokrat Partisinin lideri Christian Levrat, İslam’ın resmi din olarak tanınması önerisini tekrarladı. Levrat, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, ülkesindeki faaliyetlerine de destek verdi.

İsviçre’nin Sonntags Zeitung gazetesine konuşan Levrat, “İsviçre’de 400 bin Müslüman var ve bunların 160 bini İsviçre pasaportu taşıyor. İslam bizim ülkemize ait” dedi. Levrat, ülkesinde bulunan yaklaşık 240 caminin bazılarında radikalleşme eğilimleri olduğunu ileri sürerek, “Her iki taraf bir adım atmak zorunda” diye konuştu. Partisinin, İslam dininin İsviçre’de resmi din olarak kabul edilmesini istediğini vurgulayan Levrat, partisinden aynı görüşteki bazı üyelerin ‘İsviçreli İslam’ın yol haritası’ adlı bir çalışma yürüttüklerini aktardı.

Tombik

DİYANET FİNANSMANINA KARŞI ÇIKMADI

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın İsviçre’deki çalışmalarına ilişkin kendisine yöneltilen bir soru üzerine Levrat, “Diyanet’in (İsviçre’deki bazı camilere) finansmanının yasaklanmasına karşıyım. Çünkü, Türk imamların yasaklanması Vahhabi ve Selefiler tarafından doldurulacak bir boşluk oluşturabilir. Bunlar İslam hakkında daha radikal vaazlar veriyor. Her şeyden önce imamların Arapça yerine Almanca ve Fransızca vaaz verdiği Türk etkisini tercih ediyorum” karşılığını verdi.

‘AŞIRI ÇEVRELERE BIRAKILMAZ’ DEMİŞTİ

Detaylar
Haber Lİnk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Enable Notifications OK No thanks