Dünya’nın atmosferine girerek yeni bir meteor yağmurunu tetikleyebilecek.

İşte meteor yağmurunun başlayacağı saat

Kuyrukluyıldız enkazı Dünya’ya geliyor! İşte meteor yağmurunun başlayacağı saat

  • Bilim insanları, Dünya’ya yakın bir kuyrukluyıldızın enkazının Dünya’nın atmosferine girerek yeni bir meteor yağmurunu tetikleyebileceğini söylüyor.

Aralarında Paris Gözlemevi’nden araştırmacıların da bulunduğu bilim insanları, 5,4 yılda Güneş’in etrafındaki yörüngesini tamamlayan 46P/Wirtanen adlı kuyrukluyıldızının enkazının Dünya atmosferine girip yanmasıyla, bugün bir meteor yağmurunun gerçekleşebileceğini söylüyor.

Tombik

NE ZAMAN GÖRECEĞİZ

ArXiv’de yayımlanan ve henüz hakem incelemesinden geçmemiş bir çalışmada araştırmacılar, “Sonuçlar 12 Aralık 2023’te, Türkiye Saati’yle 11:00 ile 15:30 arasında olası bir karşılaşmayı gösteriyor. Meteor yağmurunun yoğunluk seviyesi, geçmişte rapor edilen yağmurların olmaması nedeniyle hayli belirsiz” diye yazdı.

Benzer Haber
1 894

BİRKAÇ SAAT GECİKEBİLİR

  • Kesin zamanın “birkaç saat oynayabilme ihtimali de bulunuyor. Bilim insanları, meteor yağmurunun en uygun gözlemlerinin muhtemelen Doğu Avustralya, Yeni Zelanda ve Okyanusya’dan yapılacağını söylüyor. Bu tür meteor yağmurları, Dünya kuyrukluyıldızların geride bıraktığı enkaz bulutlarının içinden geçerken gözlemleniyor.

46P/Wirtanen kuyrukluyıldızı Ocak 1948’de keşfedildi ve çapının yaklaşık 1,4 km olduğu tahmin ediliyor. Bu kuyrukluyıldız, Dünya’ya yakın bir yıldız kategorisinde yani potansiyel olarak bir meteor yağmurunun ana gövdesi olabilir.

Yeni çalışmada, araştırmacılar kuyrukluyıldızın yörüngesinin geçmiş yörünge evrimini simüle etti ve bu hafta kuyrukluyıldızla Dünya arasındaki muhtemel bir karşılaşmada, parçacıklarından oluşan akıntının meteor yağmurunu tetikleyebileceğini buldular.

Detaylar, HAber Linki

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Enable Notifications OK No thanks