AB’nin Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye yönelik ‘havuç- sopa’ stratejisi.

Avrupalı diplomatlar

Avrupalı diplomatlara göre AB’nin Türkiye’ye yönelik havuç-sopa stratejisi iflas etti.

Reuters’in, Avrupalı diplomat, uzman ve yetkililere dayandırarak verdiği haber analizde, “AB’nin Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye yönelik ‘havuç- sopa’ stratejisinin iflas ettiği yorumunda bulundu.

Haber analizde, AB’nin Türkiye ile gerilimi yumuşatma amaçlı son stratejisinin iki haftalık aradan sonra başarısızlığa uğradığı ve Doğu Akdeniz’de çatışma riskini yine arttığı değerlendirmesi yapıldı.

AB’nin olası Ankara’ya yönelik ekonomik yaptırımları ele almak için hazırlandığı geçen zirve öncesi Türkiye’nin geçen ay araştırma gemisini geri çektiği hatırlatılan yazıda, Avrupalı üç diplomatın, bu geminin yeniden bölgeye gönderilmesi kararı için “Ankara’nın Brüksel ile oynadığı izlenimi verdiği” yorumunu yaptığı aktarıldı.

AB’deki bir diplomat ve yetkilinin, AB liderlerinin bölgede doğal gaz arama sorununa bir çözüm üretemeyip, hem yaptırım tehditleri hem de çoklu yararlar öneren “havuç -sopa yaklaşımının iflas ettiği” değerlendirmesine de yer verildi.

AB’nin Aralık ayındaki zirvede konuyu ele alacağı kaydedilen yazıda, ekim ayı sonunda Türk ve Yunan donanmalarının bölgede yapacağı tatbikatlara yer verildi.

Detaylar, Haber Linki