Kademeli olarak yüz yüze eğitime geçilirken üniversitelerde uzaktan eğitim devam ediyor.

Eğitimde uygulanan koronavirüs tedbirleri.

Üniversiteler ne zaman açılacak? 2020-2021 Üniversitelerin açılması ve yüz yüze eğitim hakkında Bakan Koca’dan açıklama geldi!

Eğitimde uygulanan koronavirüs tedbirleri kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda kademeli olarak yüz yüze eğitime geçilirken üniversitelerde uzaktan eğitim devam ediyor. Hâl böyle olunca da, ‘Üniversiteler ne zaman açılacak?’ sorusunun yanıtı merak edilmeye başlandı. Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kendisine yöneltilen ‘Üniversiteler açılacak mı, yüz yüze eğitim başlayacak mı?’ sorusuna yanıt verdi. Koca, önümüzdeki üç haftayı işaret ederken Bilim Kurulu’nun değerlendirmesini de açıkladı. İşte, son dakika gelişmesinin detayları…

Üniversitelerin açılması ve yüz yüze eğitim hakkında Bakan Koca’dan son dakika açıklaması! 2020-2021 Üniversiteler ne zaman açılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda yüz yüze eğitimin kapsamının genişletilmesinin ardından üniversitelerin durumu merak ediliyordu. Öyle ki, geçtiğimiz haftalarda Sağlık Bakanlığı’ndan YÖK’e bir tavsiye kararı iletilmiş ve bu doğrultuda da birçok üniversite uzaktan eğitime geçildiğini bildirmişti. Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından kameralar karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2020-2021 üniversitelerin açılması hakkında son dakika açıklamalarında bulundu.

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Bakan Fahrettin Koca, kendisin yöneltilen ‘Üniversiteler açılacak mı, yüz yüze eğitim başlayacak mı?’ sorusuna yanıt verirken Bilim Kurulu’nun değerlendirmesini de kamuoyu ile paylaştı. Önümüzdeki iki, üç haftayı işaret eden Bakan Fahrettin Koca, üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlaması hakkında şunları söyledi;

Üniversitelerin açılması ve yüz yüze eğitim hakkında Bakan Koca’dan son dakika açıklaması! 2020-2021 Üniversiteler ne zaman açılacak?

Koca, Bilim Kurulu’nun üniversitede yüz yüze eğitimin başlamasına ilişkin görüşü olup olmadığına ilişkin soru üzerine,

“Bu dönemde yüz yüze eğitimin başladığı öğrenciler arasında salgının seyrini biz bilmek istiyoruz. Bilim Kurulu’nda da bugün konuşulmuş oldu. İki hafta geçtikten sonra başlayan yaş grubu ile ilgili biz vaka seyrini, sayılarını tekrar değerlendirip, gerektiğinde kademeli olarak bir geçiş yapılacağı zaten söylenmişti, kademeli geçişe de geçmiş olacağız. Burada özellikle salgının seyri ve de yüz yüze eğitimle öğrencilerin o yaş gruplarındaki dağılımın, nasıl şekillendiğini gördükten sonra gündeme alınmış olur. Dolayısıyla önümüzdeki iki, üç haftanın değerlendirmek için önemli olduğunu düşünüyorum. Bilim Kurulu’nun da bugün değerlendirmesi bu şekilde oldu.” diye konuştu.

Detaylar, Haber Linki