Türkiye, dünyada geçen yıl en çok sivil ölüm yaşanan ülkeler arasında.

Türkiye’de sivil ölümler artıyor.

BM Konvansiyonel Silahlar Kongresi’ne Almanya ve Avusturya tarafından sunulan rapora göre Suriye, İran, Yemen, Afganistan ve Türkiye, dünyada geçen yıl en çok sivil ölüm yaşanan ülkeler. Raporda 2016’da 32 binden fazla sivilin yaşamını yitirdiği veya yaralandığı belirtildi.

Dünya genelinde çatışma ve savaşlarda kullanılan patlayıcı silahların yol açtığı sivil ölüm ve yaralanmalarının geçen yıl artması üzerine Birleşmiş Milletler (BM) üyesi devletler, askeri angajman kurallarının gözden geçirilmesi çağrısında bulundu. Bu kapsamda Almanya ve Avusturya tarafından hazırlanan raporda, Suriye, İran, Yemen, Afganistan ve Türkiye’nin, dünyada geçen yıl en çok sivil ölüm yaşanan ülkeler olduğu belirlendi.

Tombik

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Guardian gazetesinin Bill & Melinda Gates Vakfı sponsorluğunda yaptığı haberde söz konusu raporun Almanya tarafından BM Konvansiyonel Silahlar Kongresi’ne (CCW) sunuldu. Rapora göre, patlayıcı silahlar nedeniyle 2016 yılında 32 binden fazla sivil yaşamını yitirdi veya yaralandı. Raporda, hükümetlere bağlı birliklerin düzenlediği hava saldırılarında ölen sivillerin sayısının 2016’da yüzde 18’den yüzde 31’e çıktığı belirtildi. Rapora göre, sivil ölümlerinin yarısı da milislerin kullandığı el yapımı patlayıcılarla düzenlenen saldırılar sonucu gerçekleşti. Raporda, patlayıcı silahlar yerleşim bölgelerini hedef aldığında ölenlerin veya yaralananların yüzde 90’ı sivil oluyor.

Detaylar
Haber Linki

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Enable Notifications OK No thanks