Sahilde yürüyüş yaparken değeri 320 bin dolar olarak hesaplanan balina kusmuğu buldu.

320 Bin Dolar Değerinde!

Yüzen Altın… Sahilde Yürüyüş Yaparken Buldu, 320 Bin Dolar Değerinde!

Taylandlı balıkçı Jumrus Thiachot sahilde yürüyüş yaparken değeri 320 bin dolar olarak hesaplanan balina kusmuğu buldu. Parfüm ve koku yapımında kullanılan bu değerli taşa ‘yüzen altın’ da deniyor.

Jumrus Thiachot isimli balıkçı, bu yılın başlarında Tayland’ın güneyindeki Koh Samui sahilinde yürürken büyük bir taş parçası gördü. Yaklaşık 6 kilo ağırlığındaki taşın değerli olduğunun farkında olmayan 55 yaşındaki balıkçı, kayayı evine götürdü Daily Mail’in haberine göre başına talih kuşunun konduğunu bilmeyen Thiachot günde 25 dolar kazandığı işine devam etti. Kayanın ‘ambergris’ adı verilen İspermeçet balinası kusmuğu olduğundan şüphelenen Taylandlı balıkçı komlusundan yardım istedi ancak sonuç bulamadı. Daha sonra yerel yönetimdeki yetkililere sesini duyuran Thiachot’un tahminleri doğru çıktı.

İnceleme sonucunda 6 kilo ağırlığındaki cismin 320 bin dolar değerinde balina kusmuğu olduğu belirlendi. Maddi durumu kötü olan balıkçı yetkililerle temasa geçmeden önce yaklaşık bir yıl beklediğini ifade ederek, ‘Çevremdekiler taşın değerini kanıtlamak için parça almak istediler ancak daha sonra testlerden bir sonuç çıkmadığını söylediler’ dedi.

Detaylar, hAber Linki