Her yaştan insanı tehdit eden RSV virüsü özellikle yenidoğan bebekleri tehdit ediyor.

RSV virüsü kimleri tehdit ediyor? Gripten farkı nedir?

RSV Virüsü nedir? RSV virüsü kimleri tehdit ediyor? Gripten farkı nedir?

Her yaştan insanı tehdit eden RSV virüsü özellikle yenidoğan bebekleri tehdit ediyor. Bulaşıcı olan bu virüs bronşit ve zatürreye dönüşerek ölümle sonuçlanabilir. Kış aylarında yaygınlaşan RSV virüsü hakkında bilmek isteyecekleriniz haberimizde…

Bu virüslerin çok bilineni grip olsa da, aslında daha bulaşıcı ve yaygın olan RSV (Respiratuar Sinsityal Virus) virüsü çok daha tehlikeli olarak adlandırılıyor. Virüs her yaş grubunu tehdit etse de, özellikle yenidoğanlar ve prematüre bebekler en büyük risk grubunu oluşturuyor. Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. İncilay Üstündağ, RSV virüsü ve korunma yolları ile ilgili bilgi verdi.

Çocukların yüzde 90’ı ilk 2 yaşında bu virüsle karşılaşıyor.

RSV, her yaştan insani tehdit eden, çok yaygın ve bulaşıcı bir virüstür. İnsandan insana temas ile, enfeksiyon taşıyan eşyalara dokunmakla hızla bulaşır. Özellikle salgın dönemlerinde, nezle sanılan kişiler, gün içinde sık sık temas edilen kapı kolları, çocukların oyuncakları, hatta kıyafetleri adeta virüs saçar. Virüs sert yüzeylerde saatlerce canlı kalabilir. Çocukların yaklaşık yüzde 90’ı ilk 2 yas içinde bu virüsle karşılaşmakta ve hastalığı ateş-nezle-öksürük şeklinde bir üst solunum yolu enfeksiyonu olarak atlatmaktadır. Büyük çocuklarda grip gibi geçtiği halde yeni doğanlar için tehdit oluşturuyor.

Detaylar, HAber linki