BDDK’nin tespiti ile ‘manipülatif’ işlemlere imza attığı öne sürülen bankalar.

2001'dekine benzer bir kriz ortaya çıkarabilir.

1.135

Bankalara iktidar sopası: 2001’dekine benzer bir kriz ortaya çıkarabilir.

Bankacılık Kanunu’nda değişiklik öngören Torba Teklif’te, BDDK’nin tespiti ile ‘manipülatif’ işlemlere imza attığı öne sürülen bankaların gelirlerinin yüzde beşine el konabilecek. Uzmanlar, bunun 2001’deki bankacılık krizinin bir benzerini ortaya çıkarabileceği uyarısında bulundu,

  • AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Gözlerinin yaşına bakmayız” dediği bankalara ağır yaptırım geliyor. Bankacılık Kanunu’nda yapılması planlanan değişiklikle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) “manipülatif” işlemlere imza attığının tespitiyle bankaların yıllık gelirlerinin yüzde beşine el konulacak.

AKP tarafından önceki gün TBMM Başkanlığı’na sunulan, Bankacılık Kanunu başta olmak üzere çok sayıda kanunda değişiklik öngören Torba Teklif’te bankalarla ilgili önemli düzenlemeler yer aldı. 40 maddeden oluşan ve içerisinde Kanal İstanbul gibi projeler için yurttaşlardan ve şirketlerden para toplanmasının önünü açan düzenlemelerin de bulunduğu teklifin 11’inci maddesinde, “manipülatif işleme yaptırım” hükmü yer aldı. Maddenin kabul edilmesi durumunda, “finansal piyasalarda yapay arz veya döviz kuru dahil fiyat oluşumunu sağlamak amaçlı işlem ve uygulamaların yapılması, farklı araçlarla gerçeğe aykırı veya yanıltıcı bilgilerin yayılması, tasarruf sahiplerinin yanıltıcı bir şekilde yönlendirilmesi” gibi işlemler, manipülasyon ve yanıltıcı işlem olarak kabul edilecek. Bu işlemin yapılıp yapılmadığına Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı BDDK karar verecek. Manipülatif işlem yaptığı düşünülen bankanın yıllık gelirlerinin yüzde beşine el konulacak. Düzenlemenin, yabancı ortaklı bankaların Türkiye’den çekilmesine neden olabileceği uyarıları yapıldı.

Detaylar, HAber Linki