Suudi Arabistan’da ‘yolsuzluk’ iddiasıyla gözaltında tutulan prens ve işadamları.

‘Parayı veren serbest kalacak’.

Suudi Arabistan’da ‘yolsuzluk’ iddiasıyla gözaltında tutulan prens ve işadamlarına ait servetlerin yüzde 70’ine el konulacak. İddiaya göre parayı ödemeyi kabul edenler serbest kalacak.

Suudi Arabistan’da, Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın başlattığı yolsuzlukla mücadele kapsamında tutuklanan prenslerden, özgürlükleri karşılığında milyarlarca dolar istendiği ileri sürüldü. İngiltere merkezli Financial Times gazetesine konuşan bir danışman, “Suudi otoriteler, Ritz Carlton’daki tutukluların birçoğuyla anlaşma yapıyor; parayı veren eve gidebilecek” diye konuştu.

ANLAŞMALAR BAŞLADI

Veliaht Prens bin Salman aralarında Küresel İş Patronu Prens Alwaleed bin Talal’ın da olduğu ülkenin yüzlerce elitini 100 milyar dolara ulaştığı tahmin edilen bir yolsuzluk davası kapsamında gözaltına almıştı. Para aklama, rüşvet, haraç ve kamu görevini kötüye kullanma suçlamalarıyla karşı karşıya olan tutuklular Suudi başkent Riyad’daki Ritz-Carlton otelinde tutuluyor.

Davaların bazılarında yetkililerin şüphelilerin kişisel varlıklarının yüzde 70’ine kadar el koymaya çalıştığı belirtiliyor. Habere göre, anlaşmaların amacı düşük seyreden petrol fiyatları sebebiyle zor bir dönem geçiren ve geçtiğimiz yıl 79 milyar dolar cari açık veren Suudi Arabistan ekonomisinin iyileşmesine yardımcı olmak.

Detaylar
Haber Linki

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Enable Notifications OK No thanks