Petrol dışı 40 milyar dolarlık ihracat yaptıklarını ancak bunun 30 milyarının ise ülkeye giriş yapmadığı.

İran'ın petrol ticaretinden elde ettiği 30 milyar doları kayıp.

İran’ın petrol ticaretinden elde ettiği 30 milyar doları kayıp.

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakan Yardımcısı Hüseyin Mir Şucaiyan, petrol dışı 40 milyar dolarlık ihracat yaptıklarını ancak bunun 30 milyarının ise ülkeye giriş yapmadığı belirterek, iş dünyasına dövizin ülkeye geri dönmesini sağlanmaları için çağrı yaptı.

İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakan Yardımcısı Hüseyin Mir Şucaiyan, İran devlet medyasına yaptığı açıklamada ülkenin petrol dışı ihracatıyla ilgili bilgiler paylaştı.

Dövizin geri dönmesini sağlayın

İran hükümetinin yaptırımlar nedeniyle petrol satışında sorunlar yaşadığını ve bu şartlarda dış ticaret çarkının dönebilmesi için özel sektörün yardımcı olması gerektiğini ifade eden Şucaiyan, dövizin nakit olarak ya da ülkenin ihtiyaç duyduğu birinci kalem mallar şeklinde ülkeye geri dönmesinin sağlanmasını istedi.

30 milyar dolar kayıp

İran’ın ihracattan elde ettiği 40 milyar doların 30 milyarının ne nakit ne de mal olarak ülkeye girmediğini aktaran Şucaiyan, “Bazı ihracatçılar, sattıkları ürünlerin parasıyla üretim için ham madde aldıklarını iddia ediyor ancak tüm bunlar ticaret kartları ve Nima Sisteminde görülüyor. Petrol dışı ihracattan elde edilen 40 milyar doların 30 milyar doları ülkeye geri dönmedi.” ifadelerini kullandı.

Detaylar, HAber Linki