Nüfusun yetersiz beslendiği ülkelerde çocukların boyunun, 20 santimetreye kadar daha kısa olabileceği

Yetersiz beslenen çocukların boyları 20 santimetre daha kısaldı.

Yetersiz beslenen çocukların boyları 20 santimetre daha kısaldı.

Yeni bir araştırma, nüfusun yetersiz beslendiği ülkelerde çocukların boyunun, 20 santimetreye kadar daha kısa olabileceğine işaret ediyor. Araştırmaya göre Türkiye’de ise çocukların boyu daha da uzamaya başladı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, son 35 yılda Türkiye’de çocukların boyu uzamaya başladı.

Bir grup bilim insanından oluşan, “Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Risk Faktörü İş Birliği”nin analizi 200 ülke ve bölgede 65 milyon insanın boy ve ağırlıklarının incelendiği 2 binden fazla nüfus araştırmasına dayanıyor.

2019 verilerine göre 19 yaşındaki erkeklerin en uzun olduğu ülke ortalama 183,8 santimetreyle Hollanda. Bu yaştaki insanların en kısa olduğu ülke ise Doğu Timor. Dünyanın en yoksul ülkelerinden biri olan Doğu Timor’da 19 yaşındaki bir erkeğin ortalama boyu 160,1 santimetre.

Araştırmaya göre Türkiye’de ise 19 yaşındaki bir erkeğin ortalama boyu 176,3 santimetre (1985’te 172,4 santimetreydi). Aynı yaştaki bir kadının ortalama boyu ise 161,8 santimetre (1985’te 156,06 santimetreydi).
London Imperial College öncülüğünde yapılan araştırmanın uzmanları, dünya genelinde çocukların boy ve kilolarının izlenmesinin beslenme koşulları ve ne kadar sağlıklı bir ortamda yaşadıklarına ilişkin önemli ipuçları verebileceğini söylüyor.

Detaylar, Haber Linki

Teknoloji