Ekonomik kriz nedeniyle öğrencilere 275 lira burs ödeyemeyen MEB ödeneğin serbest bırakılmasını bekliyor.

Kriz öğrenciyi de vurdu

Kriz öğrenciyi de vurdu.

Ekonomik kriz nedeniyle öğrencilere 275 lira burs ödeyemeyen MEB ödeneğin serbest bırakılmasını bekliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğrencilerin 2020 Ocak ayı burslarını yatıramadı. MEB ödeyemediği bursların gerekçesini “Maliye Bakanlığı’ndan kaynaklı ödenek yetersizliği” olarak açıkladı. Öğrenciler sosyal medyadan “Bursum kimin cebinde?” diyerek tepki gösterdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dün “Ekonomi politikalarımızın ortaya koyduğu güven, göstergelere yansımaya devam ediyor” açıklaması yapsa da bütçesi olmayan MEB’in çocukların burslarını ödeyemediği belirlendi.

MEB’in ve İl Milli Eğitim müdürlüklerinin burslara ilişkin resmi yazışmalarına Cumhuriyet ulaştı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndaki bakanlığın 2020 bütçesine ilişkin sunumunda “İlköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine verilen burs ve pansiyon hizmetleri eğitim ve öğretime erişimi artırarak fırsat eşitliğinin sağlanmasına katkı sağlayan önemli uygulamalardır. Bu kapsamda, 2019 yılı itibarıyla ilköğretim ve ortaöğretimde 285 bin 118 öğrencimiz aylık 275 Türk lirası burs almakta ve 3 bin 89 pansiyonda 327 bin 406 öğrencimiz ise barınma hizmetlerinden faydalanmaktadır” dedi. Selçuk ayrıca, devlet parasız yatılı öğrencileri ve burslar için kamu kaynaklarından 3 milyar 739 milyon 169 bin TL bütçe ayrıldığını açıkladı. MEB ayrıca 15 Ocak’ta da Vakıfbank ile protokol imzalayarak Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere burs ödemelerinin ön ödemeli banka kartlarıyla yapılacağını duyurdu. Ancak protokolün ardından kasası boş olan bakanlık, öğrenci burslarını ödeyecek kaynak bulamadı.

Detaylar, Haber Linki