ABD’nin, denizaltılar için geliştirilen Trident füzelerini yeni düşük güçteki nükleer başlıklarla donatmaya başladığı duyuruldu.

‘ABD, denizaltılarına nükleer başlıklar yerleştirdi’

1.040

‘ABD, denizaltılarına nükleer başlıklar yerleştirdi’.

ABD’nin, denizaltılar için geliştirilen Trident füzelerini yeni düşük güçteki nükleer başlıklarla donatmaya başladığı duyuruldu.

Amerikan Bilim İnsanları Federasyonu (FAS) uzmanlarının verdiği bilgiye göre ABD ordusu, denizaltılarında kullanılan Trident nükleer füzelerini yeni küçük güçteki başlıklarla donatıyor. Böyle füzelerle donatılan USS Tennessee denizaltısının Georgia Eyaleti’ndeki deniz üssünden çıkarak Atlantik Okyanusu’nda devriye görevine başladığı ifade edildi.

  • FAS’ın değerlendirmesine göre USS Tennessee denizaltısındaki 20 füzeden bir-ikisi, her biri 5 kiloton gücünde yeni W76-2 başlığını taşıyor. Her bir füze birkaç başlık taşıyabiliyor. Denizaltıdaki diğer başlıkların standart 90 ve 455 kilotonluk olduğu, bir füzenin bu türden en fazla 8 başlık taşıyabildiği bildirildi.
  • “ABD’NİN ELİNDE BİNE YAKIN DÜŞÜK GÜÇTE NÜKLEER BAŞLIK VAR”

Kurdistan 24 internet sitesinden aktarılan habere göre ABD ordusunun, Moskova’nın ABD başlıklarının gücüne göre nükleer saldırı kararını alabileceği konseptinin kanıtlanmamış olduğunu belirten FAS uzmanları, yaptıkları hesaplamalara göre, halihazırda ABD’nin elinde bine yakın düşük güçteki nükleer başlık buluyor.

Detaylar, Haber Linki