Dün yapılması gereken hâkim-savcı kuraları töreni.

118

Yargıda yine sızma paniği.

Dün yapılması gereken hâkim-savcı kuraları töreni, güvenlik raporunda bin adaydan 173’ünün FETÖ ile irtibatlı olabileceği ortaya çıkınca ertelendi.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu, dün yapmayı planladığı yaklaşık bin kişilik hâkim ve cumhuriyet savcısının kura törenini erteledi. Bunun perde arkasında bin kişiden 173 kişinin FETÖ ile irtibatlı olabileceği yönünde gelen güvenlik soruşturması raporunun etkili olduğu öğrenildi. HSK, bin kişiyi yeniden incelemeye aldı. Adalet Bakanlığı, geçen yıl yaptığı avukatlıktan hâkimliğe geçiş sınavı sonucunda yargıya yaklaşık bin hâkim ve savcı adayı aldı. Ancak bu avukatların büyük bölümünün AKP teşkilatlarında yönetici ve üye konumunda oldukları ortaya çıkmıştı. Ana muhalefet partisi CHP, bu durumu “partili yargı” yaratacağı gerekçesiyle eleştirmişti.

Sürpriz erteleme

Sürpriz erteleme HSK İkinci Dairesi, çoğunluğu AKP teşkilatlarından gelen avukat kökenli hâkim ve savcı adaylarının mesleğe kabul işlemlerini tamamlamıştı. Bu kapsamda 5 Mart tarihinde yaklaşık bin hakim ve savcının kura töreni yapılacaktı. Ancak HSK, sürpriz bir kararla kura törenini erteledi. Bu kararı internet sitesinden duyuran HSK; yeni tarihin ayrıca duyurulacağını kaydetti, ancak herhangi bir gerekçe açıklamadı.

Detaylar
Haber Linki