Bilim adamları ilk kez uzaydaki bir kara deliği görüntülemeyi başardı.

Dünya tarihinde kara delik gizemi ile ilgili bir ilk!

46

Dünya tarihinde kara delik gizemi ile ilgili bir ilk! İşte görüntülenen o kara delik…

Bilim adamları ilk kez uzaydaki bir kara deliği görüntülemeyi başardı. M87 Galaksisi’nin merkezindeki süper masif kara deliğin fotoğrafı 5 kentteki eş zamanlı toplantıyla açıklandı. Bu toplantının ardından tüm dünyada medya kuruluşlarıı kara delik haberini son dakika olarak abonelerine duyurdu. Kara delik dünya tarihinde ilk defa bu kadar yakından görüntülendi. Bu nedenle vatandaşlar da kara delik ile ilgili araştırma yapmaya başladılar. İşte, ilk defa görüntülendiği dün açıklananan kara delik ile ilgili şaşırtıcı bilgiler…

Uluslararası Olay Ufku Teleskobu projesi kapsamında bir araya gelen bilim insaları, Dünya’ya 53 milyon ışık yılı mesafedeki Başak (Virgo) takım yıldızındaki M87 Galaksi’sinin merkezindeki süper masif kara deliğin fotoğrafını yayımladı.

İşte tüm dünyanın dikkatle takip ettiği kara delik gündemi ile ilgili şaşırtan hikaye…
Fotoğrafta kara deliğin “olay ufku” olarak adlandırılan, kütle çekiminin en güçlü olduğu eşik bölgesi görülebiliyor. Bilim insanları dünyanın farklı yerlerindeki radyo teleskoplarla elde edilen X-ışını verilerini birleştirerek oluşturdukları imajı dünyanın 5 kentinde eş zamanlı basın toplantılarıyla kamuoyuna duyurdu.

Detaylar, Haber Linki