Banka dekontlarının açıklama bölümlerine, “Zehir zıkkım olsun”.

bağış' skandalı...

Turizm dünyasında ‘bağış’ skandalı: Zehir zıkkım olsun!

Acentelerin bu paraları yatırırken banka dekontlarının açıklama bölümlerine, “Zehir zıkkım olsun”, “zorla ödenen bağış” türünden tepkili notlar koydukları ortaya çıktı.

Koronavirüs ile mücadele konusunda başlatılan bağış kapmayanları ile ilgili tartışma sürerken bir başka bağış tartışmasının da turizm camiasında yaşandığı ortaya çıktı.

Cenginz Holding’ten Erdoğan’ın kampanyasına bağış! Vergiden düşecekCenginz Holding’ten Erdoğan’ın kampanyasına bağış! Vergiden düşecek.

Hürriyet yazarı Fatih Çekirge, TÜRSAB’ın içinde olduğu ‘zorunlu bağış’ skandalını köşesine taşıdı.

Çekirge’nin aktardığı bağış skandalı şöyle:

Koronavirüsün turizmi sarstığı günlerde “Turizm nasıl gidiyor?”, “Turizmcinin morali nasıl?” diye biraz araştırayım dedim.

Bir baktım ki turizm camiası bir “bağış skandalı”yla çalkalanıyor.

Hem de “zehir zıkkımlı” bir bağış skandalı…

Olay özetle şöyle:

Bir turizm acentesinin faaliyet gösterebilmesi için Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne (TÜRSAB) üye olması gerekiyor.

TÜRSAB bunun için zorunlu bağış topluyor.

İşte skandal da burada patlıyor.

Turizm Bakanlığı, bazı acentelerden gelen bu “zorunlu bağış” şikâyetleri üzerine bir inceleme başlatıyor.
Ve araştırmalar sonucunda genel müdürlük 10/03/2020 tarihli bir rapor yazıyor.

Rapor özetle şöyle:

1) TÜRSAB’ın sahip olduğu kamu gücünü üyeler üzerinde kullanarak “eğitime katkı payı” adı altında zorunlu bağış topladığı…

2) Bu zorunlu bağışlarla 2018 yılında 1 milyon 563 bin lira, 2019 yılında 5 milyon 191 bin lira olmak üzere toplam 6 milyon 862 bin lira topladığı…

Erdoğan’ın kampanyasına zorunlu katılım! Emniyet ‘yardım tarifesi’ belirlediErdoğan’ın kampanyasına zorunlu katılım! Emniyet ‘yardım tarifesi’ belirledi.

‘VERDİĞİM BAĞIŞ ZIKKIM OLSUN’

3) Acentelerin bu paraları yatırırken banka dekontlarının açıklama bölümlerine, “Zehir zıkkım olsun”, “zorla ödenen bağış” türünden tepkili notlar koydukları…

Detaylar, Haber Linki