Yapılan keşifle, dünyada su altında yaşayan dinozorların varlılığının ilk kez kanıtlandı

Su altında yaşayan ilk dinozor türü keşfedildi

Sahra çölünde su altında yaşayan ilk dinozor türü keşfedildi.

Bilim insanları, yapılan keşifle, dünyada su altında yaşayan dinozorların varlılığının ilk kez kanıtlandığını duyurdu.

Su altında yüzen, yaşayan ve avlanan bir dinozorun ilk kanıtı, Sahra çölünün çorak vahşi doğasında keşfedildi. Bilim insanları, 100 milyon yıl önce bu bölgenin nehirlerle dolu yeşil bir vaha olduğunu tahmin ettiklerini açıkladı. Araştırmacılar, yapılan keşifle, dünyada su altında yaşayan dinozorların varlılığının ilk kez kanıtlandığını duyurdu.

  • NTV’nin aktardığına göre Nature dergisinde yayımlanan araştırmada, bilim insanları su altında yaşayan ve avlanabilen bir dinozor türünün kalıntılarını, Sahra çölünde yaptıkları kazı çalışmasında ortaya çıkardı. Araştırmacılar, bölgenin nehir ve su yollarına yaklaşık 100 milyon yıl önce sahip olduğu düşünüldüğü için söz konusu dinozorun yaşının da buna yakın olabileceğini söyledi.

National Geographic yazarı Doktor Nizar İbrahim’in de katıldığı İngiltere’deki Leicester Üniversitesi tarafından yapılan çalışmada, spinosaurus aegyptiacus adı verilen dinozun yüzgeç şeklinde bir kuyruğu olduğu, 15 metre uzunluğa ve 20 ton ağırlığa sahip ollabileceği kaydedildi. Besin zincirinin en üstünde yer alan türe ait kuyruk parçalalarının Fas’ta bulunmasının onun yüzebildiğinin göstergesi olduğunu söyleyen bilim insanları, yapılan keşifle, dünyada su altında yaşayan dinozorların varlılığının ilk kez kanıtlandığını duyurdu.

Detaylar, HAber Linki