Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA).

NASA ve ESA, Güneş'in Şimdiye Kadarki En Yakın Görüntülerini Paylaştı

NASA ve ESA, Güneş’in Şimdiye Kadarki En Yakın Görüntülerini Paylaştı.

NASA ve ESA, kısa süre önce gerçekleştirdikleri canlı yayın ile Güneş’e Dünya’dan iki kat daha yakın olan Solar Orbiter’in elde ettiği görüntüleri paylaştı. Uzay aracı, nihai yörüngesine ulaştığında Güneş’e Merkür’den daha yakın olacak.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Güneş’e en yakın insan yapımı cisim olan Solar Orbiter’den gelen ilk görüntüleri, TSİ 15:00’te başlayan canlı yayında seyirciler ile paylaştı.

Geçtiğimiz şubat ayında Dünya’dan fırlatılan Solar Orbiter, haziran ayında Güneş çevresindeki yörüngesinde dönmeye başlamıştı. Güneş’e 77 milyon kilometre uzaklıkta bulunan Solar Orbiter, yıldızımıza şu anda Dünya’dan iki kat daha yakın.

Venüs ile Merkür arasında bir yörüngede bulunan Solar Orbiter, üzerinde bulunan Aşırı Ultraviyole Görüntüleyici (EUI) sayesinde Güneş’in şimdiye kadarki en yakından görüntülerini elde etmeyi başardı.

Solar Orbiter, Dünya’daki herhangi bir sensörden 13 kat fazla Güneş ışığına maruz kalıyor. Bu nedenle onun elde etmiş olduğu veriler, Güneş ile ilgili hala aydınlatılmamış gizemleri ve yıldızların yapılarını çözme konusunda bilim insanlarına ciddi anlamda yardımcı olacak.

Detaylar, Haber Linki