Türkiye’de halkın yüzde 55’i NATO’ya olumsuz bakıyor.

NATO’ya en düşük destek Türkiye’de

NATO’ya en düşük destek Türkiye’de.

Pew Araştırma Merkezi’nin NATO üyesi 16 ülkede gerçekleştirdiği son çalışmaya göre, Türkiye’de halkın yüzde 55’i NATO’ya olumsuz bakıyor. En olumsuz bakanlar listesinde, Türkiye’yi yüzde 51 ile Yunanistan ve yüzde 42 ile İspanya takip ediyor.

  • ABD merkezli Pew Araştırma Merkezi’nin NATO üyesi 16 ülkede gerçekleştirdiği son çalışmaya göre, Türkiye’de halkın yüzde 55’i NATO’ya olumsuz bakıyor.

Açıklamada, “Genel olarak NATO, bazı üye ülkelerin liderleri arasındaki son gerilime rağmen halkları arasında olumlu olarak algılanıyor” dendi.

  • NATO’nun 29 üyesinden Türkiye dahil 16’sında gerçekleşen araştırmaya göre, ortalama halkın yüzde 53’ü NATO’ya olumlu bakıyor.

NATO’ya en olumlu bakış açısı, yüzde 82 ile Polonya, yüzde 77 ile Litvanya ve yüzde 72 ile Hollanda’da çıktı. Kanadalıların yüzde 66’ı ittifaka olumlu bakarken İngiltere’de bu oran yüzde 65 olarak gerçekleşti. ABD’de ise halkın sadece yüzde 52’si ittifak hakkında iyi düşüncelere sahip.

Bu arada en düşük destek seviyesi Türkiye’de gözlemleniyor. Türkiye’den ankete katılanların yüzde 55’i NATO’ya olumsuz baktığını söylerken ittifakı olumlu görenlerin oranı yüzde 21’de kaldı.

En olumsuz bakanlar listesinde, Türkiye’yi yüzde 51 ile Yunanistan ve yüzde 42 ile İspanya takip ediyor.

Detaylar, HAber Linki
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More