Son aylarda yaşadıkları ekonomik sıkıntılarla gündeme gelen Türkiye’nin en büyük tekstil perakende şirketleri.

Mağazalar çalışanlara devredildi

1.400

Ünlü giyim markasının satışı için görüşülüyor, mağazalar çalışanlara devredildi.

Son aylarda yaşadıkları ekonomik sıkıntılarla gündeme gelen Türkiye’nin en büyük tekstil perakende şirketlerinden Batik’in sahipleri Ziyal kardeşler, firmanın satışı için görüşmeler yaptıklarını söyledi. Tarık Ziyal “Çok sayıda gayrimenkulümüzü sattık. Banka borçlarımızın yüzde 90’ını ödedik. 20 mağazamızı ise çalışanlarımıza devrettik. Batik markasını da bir şirkete devretmek için görüşüyoruz. Biz fiziksel olarak değil ama duygusal olarak onların arkasında olacağız” diyor.

1980 yılında Osmanbey’de kurulan markanın sahipleri Tarık ve Namık Ziyal, Dünya Gazetesi’nden Jale Özgentürk’e konuştu.

İşte Özgentürk’ün yazısının ilgili bölümü:

“Fizibilite yapmadan büyümedik. Danışmanlık firmalarıyla çalıştık. Mağaza açalım mı dedik. Korkmayın açın dediler. Borçlanalım mı dedik borçlanın dediler. O dönem herkes alkışlıyordu. Şimdi ‘hata yaptınız’ diyorlar” şeklinde açıklıyorlar yaşadıklarını.

140 Batik, 60 Tiffany&Tomato mağazasına bin 600 çalışana ulaştıkları bir dönemde Türkiye’nin sorunlarının başladığını söyleyen Tarık Ziyal, döviz kurlarının artmasıyla sıkıntıların da arttığına işaret ediyor. 2017’de uç veren sıkıntıları ortaklık görüşmeleri nedeniyle çözmekte geciktiklerini anlatan Ziyal, alıcı vazgeçince sıkıntıların biriktiğini dile getiriyor. Ziyal kardeşlerin en büyük pişmanlıkları ise şöyle: 2013’ten önce fonlar ve ortaklıklar gündemdeydi. Koton, İpekyol gibi markalar çok doğru kararlar aldı. Bize de çok iyi teklifler geldi ama kabul etmedik. Bu büyük hataydı.

20 MAĞAZADA ÇALIŞANLARA DEVİR

Detaylar, Haber Linki