Seni mahkemeye veririm.

iş yerini kapattırırım....

Yargıtay’dan dikkat çeken karar! “Seni mahkemeye veririm” ve “iş yerini kapattırırım” sözlerini şantaj saymadı.

Yargıtay 4. Ceza Dairesi, tartıştığı kişiye “seni mahkemeye veririm” ve “iş yerini kapattırırım” sözlerini söyleyene şantaj suçundan ceza veren yerel mahkeme kararını suçun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle bozdu.

Daire, “iş yerini kapattırırım” ifadesinin sanığın yetkisi dahilinde olmadığı, “seni mahkemeye veririm” sözünün ise yasal hakkın kullanılması anlamına geldiği gerekçesiyle, “şantaj” suçunun unsurlarının oluşmadığı sonucuna vardı.

Yargıtay’dan dikkat çeken karar! “Seni mahkemeye veririm” ve “iş yerini kapattırırım” sözlerini şantaj saymadı
Antalya’da tartıştığı bir kişiye “seni mahkemeye veririm” ve “iş yerini kapattırırım” sözlerini kullanan hakkında şikayet üzerine dava açıldı.

Davaya bakan Antalya 11. Asliye Ceza Mahkemesi, dava konusu ifadeleri kullanan sanığa “şantaj” suçundan ceza verdi.

Temyiz üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 4. Ceza Dairesi ise yerel mahkeme kararını bozdu.

Dairenin kararında, Türk Ceza Kanunu’nun 107/1. maddesinde düzenlenen şantaj suçunun maddi unsurunun, “sanığın yapmaya hakkı olan şeyi yapacağından veya yapmaya yükümlü olduğu bir şeyi yapmayacağından söz ederek bu durumları mağdur üzerinde baskı aracı olarak kullanıp haksız çıkar elde edilmesi” olduğu ifade edildi.
Somut olayda, sanığın katılana söylediği “iş yerini kapattırırım” şeklindeki sözün, sanığın yetkisi dahilinde olmadığı kaydedilen kararda, “seni mahkemeye veririm” şeklindeki sözünün ise yasal hakkın kullanılması niteliğinde olduğuna işaret edildi.

detaylar, Haber Linki

Dünya

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Enable Notifications OK No thanks