Rusya Savunma Bakanlığı’nın resmi yayın organı Zvezda.

Dünyayı karanlığa gömebilecek 'düğme' ilk kez görüntülendi!

Dünyayı karanlığa gömebilecek ‘düğme’ ilk kez görüntülendi!

Rusya Savunma Bakanlığı’nın resmi yayın organı Zvezda, Vladimir Putin’in her daim yanında bulundurulan nükleer füze fırlatma düğmesini içeren nükleer çantanın içini ilk kez televizyon ekranlarında yayınladı.

Zvezda televizyonundaki bir programda Rusya’nın stratejik nükleer füzelerinin kumanda düğmesinin bulunduğu nükleer çanta ilk kez gösterildi.

TAHMİN EDİLEN RENKTE DEĞİL

‘Voennaya Priyomka’ isimli programın sunucusu Aleksey Yegorov’un anlattığı çantanın içindeki ana fırlatma düğmesi genellikle tahmin edildiği gibi kırmızı değil, beyaz renkte.

Yegorov, “Tam da bu çanta, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 saat çevresinde bulunan bir subaydaydı. Bavulda bulunanlar arasında ayrı bir bellek kartı var” dedi.

Yegorov, 50 yıllık olsa da çantanın ilk kez televizyonda gösterildiğini vurguladı.

HER ZAMAN PUTİN’İN YANINDA TAŞINIYOR

Sputnik’in aktardığına göre, ​Komsomolskaya Pravda (KP) gazetesi de çantanın her zaman Putin’in yanında taşındığına ve ‘1 numaralı düğme’ olarak da adlandırıldığına dikkat çekti. KP’ye göre, çantadaki kırmızı düğme füzenin fırlatma işlemini, gri düğme ise tüm talimatları iptal ediyor. Çantadaki rakamlarla sıralanmış beyaz düğmelerin de kara, hava ve donanma nükleer kuvvetlerini harekete geçirmek için olduğu tahmin ediliyor.

Detaylar, HAber Linki