Rusya lideri Putin’in sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye’den, Suriye’deki operasyonuna ara vermesi ve ABD ile varılan anlaşma…

ABD ile anlaşma sonrası Rusya'dan peş peşe Türkiye açıklamaları.

ABD ile anlaşma sonrası Rusya’dan peş peşe Türkiye açıklamaları.

Rusya lideri Putin’in sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye’den, Suriye’deki operasyonuna ara vermesi ve ABD ile varılan anlaşma hakkında bilgi almayı umduklarını ifade ederken Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan geldi. Lavrov, ABD ile Türkiye arasında anlaşmaya varılan mutabakat ile ilgili olarak, “Suriye’nin egemenliğini ve Türkiye’nin güvenliğini garanti edecek şartlar oluşturulmalı” ifadelerini kullandı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye ile ABD arasında Suriye’nin kuzeyine ilişkin yapılan anlaşma hakkında konuştu.

Peskov basın toplantısında, Türkiye ve ABD arasında Suriye’nin kuzeydoğusu için varılan anlaşmaya ilişkin, “Türkiye’den bilgi almayı umuyoruz” dedi.

BİR AÇIKLAMA DA LAVROV’DAN

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin ABD heyeti ile Suriye’nin kuzeyine düzenlediği Barış Pınarı Harekatı üzerine vardığı anlaşmayla ilgili açıklamalarda bulundu. Lavrov, “Türkiye’nin kendi sınır güvenliği ile ilgili meşru kaygılarını anlıyoruz ve haklı buluyoruz. Biz 1998 yılında yapılan Adana Mutabakatı’nın uygulanmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bu amaçla bu anlaşmanın taraflarıyla henüz uygulanmayan anlaşmanın uygulanması yönünde temaslar kurmayı hedefliyoruz. Suriye’nin otoritesi ve Kürt oluşumları ve liderleriyle Suriye’nin toprak bütünlüğü çerçevesinde sorunun diyalog yoluyla çözülmesini savunuyoruz” dedi.

Detaylar, Haber Linki