İsrail de Netanyahu dönemi bitti.

İsrail de 4 lü koalisyon dönemi başladı.

Netanyahu yıllarca rakiplerini halt etmesini bildi ancak…

Neler değişti de bu haftaya kadar…

İsrail’in bir yılda 4 ncü yapacağı seçimde kameralar karşısında konuşan Netanyahu iktidarı ne muhalefet de de Mansour Abbas ile paylaşacağını net bir şekilde açıklamıştı.

  • Ancak buna rağmen Çarşamba gecesi Bay Bennett, bay Abbas hem de Bay Lapid ile yan yana oturarak güven oyu tazeleyen hem de üçününde imzaladığı bir antlaşmayı imzaladı.

Bu antlaşma ile tam 2009 yılından bu yana ilk defa sadece Netanyahu’nun olmadığı bir hükümet yönetimi sürece başlamıştı.

Netanyahu yıllarca Nisan 2019 dan Mart 2020 yılına kadar rakiplerini egale etmiş İsrail’i tek başına yönetmeyi başarmıştı.

Peki ne olduda yıllardır iktidarda bulunan Netahyahu değişti ve dörtlü kualisyonu kabul etmek zorunda kaldı.

Bunun en büyük gerekçeleri muhalefetin iyice ağırlığını koyması son zamanlarda çıkan olayların ve insanların katledilmesi olarak gösterilsede artık Netahyahu’nun da İsrail vadesinin dolduğunu görmekteyiz.

Tabi ki dünyadan gelen tepkilerin ve bir takım İslam ülkelerinin de Netanyahu’nun katliamlarına artık gözyumaza haline gelmeside büyük etken oldu.

Haber Veriyoruz

İsrail ile ilgili diğer haberler

Twitter dan takip edin…

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More