İlkbahar ve yazın taze taze tüketebileceğimiz bezelyenin faydaları saymakla bitmiyor.

Bezelyenin faydaları saymakla bitmiyor.

İlkbahar ve yazın taze taze tüketebileceğimiz bezelyenin faydaları saymakla bitmiyor.

Bezelye aynı zamanda yaşlanma karşıtı bir sebzedir. Diyetisyen Şebnem Kandıralı konu ile ilgili bilgiler verdi. Yağsız , düşük kalorili bir karbonhidrat, lif ve C vitamini kaynağıdır. Yarım bardak pişmiş bezelye sadece 36 kalori olup, 6 gram karbonhidrat, 2.4 gram lif ve 40 mg C vitamini ( günlük ihtiyacın yarısını karşılar) içerir. Kolesterol içermez ve iyi bir bitkisel protein kaynağıdır.

Tombik

Hem lif hem protein içermesinden ötürü kan şekerinin dengelenmesine yardımcıdır. Yüksek lif ve protein vücutta şekerlerin emilimini yavaşlatır. Bütün karbonhidratlar doğal şeker ve nişasta içerir. Karbonhidratlar beyaz şeker ve kimyasal içermedikten sonra endişelenecek bir sorun teşkil etmezler.

Bezelye gibi yüksek lif içeren bakliyat tüketmek, sağlıklı vücut ağırlığının sağlanmasına, kalp hastalığı ve Tip 2 diyabet riskinin azalmasına yardımcı olur.

Bezelye iyi bir çözünür lif kaynağıdır, daha uzun süre tok kalmanızı sağlar, bağırsak faaliyetlerini düzenler ve kötü kolesterolün ( LDL) azaltılmasına yardımcı olur.

Detaylar
Haber Linki

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Enable Notifications OK No thanks