Helal onayı veren tüm kurumların yolu Helal Akreditasyon Kurumundan geçecek.

Türkiye Helal Pazarının Onay Merkezi Oluyor.

Dünya helal pazarının onay merkezi Türkiye oluyor. Helal onayı veren tüm kurumların yolu Helal Akreditasyon Kurumundan geçecek.

Dünyada büyüklüğü 3 trilyon doları aşan, her yıl ortalama yüzde 10 büyüyen helal pazarının vizesi Türkiye’den çıkacak. 100’ü aşkın ülkede, bine yakın kurum tarafından verilen, ancak ortak bir kriter belirlenmediği için tartışmalara neden olan helal belgelerinin onayı Helal Akreditasyon Kurumu’ndan (HAK) çıkacak. Geçen ay kurulan ve dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren HAK’kın lansmanı 23-25 Kasım’da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Fuarı ve Dünya Helal Zirvesi’nde yapılacak. Discover Events’in organizasyonunda, İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) ve İslam Ticaret Geliştirme Merkezi (ICDT) işbirliğiyle düzenlenen zirveye İİT üyesi 57 ülkenin bakan ve üst düzey temsilcisi katılacak.

Tombik

YURTDIŞINDA ŞUBELEŞECEK

Discover Events Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete, bu kurumla Türkiye’nin helalin merkezi haline geleceğini söyledi. İki yıl önce 57 Müslüman ülkenin üyesi olduğu SMIIC tarafından helal standartlarının belirlendiğini hatırlatan Ete, “Birçok ülke ve kuruluş helal sertifikası veriyor. Ancak bu belgelerin hangi standartlara göre verildiği konusu net değil. Çünkü bu sertifika merkezlerini denetleyebilecek bir üst akreditasyon kurumu yok. HAK bu ihtiyaçla kuruldu. Artık helal belgesi veren kuruluşlar HAK’kın denetiminden geçecek. SMIIC standartlarına uygunsa akredite edilecek” dedi. Ete, kurumun yurtdışında da şubeler açacağını ve üye ülke sayısını artıracağını kaydetti.

Detaylar
Haber Linki

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Enable Notifications OK No thanks