HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın genel başkanlık görevini bırakacağı bildirildi.

Selahattin Demirtaş eşbaşkanlığı bırakıyor.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın genel başkanlık görevini bırakacağı bildirildi.

Hakkında yürütülen soruşturma ve ardından açılan dava nedeniyle Edirne Cezaevi’nde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 11 Şubat’ta gerçekleştirilecek HDP 3’üncü Olağan Kongresi’nde aday olmayacağını parti yönetimine bildirdiği ifade edildi. Demirtaş’ın cezaevinden avukatları aracılığı ile HDP’nin 11 Şubat’ta yapılacak Olağan Kongresi ve neden aday olmak istemediği ile ilgili görüşlerini mektup ile parti yönetimine gönderdiği ve bunun bugün Diyarbakır’da HDP’nin diğer Eş Genel Başkan Serpil Kemalbay tarafından basın toplantısı ile kamuoyu ile paylaşılacağı kaydedildi.

PARTİ YÖNETİMİ VE TABAN ADAY OLMASINDA ISRAR ETTİ

HDP’nin MYK ve PM üyelerinin 16 Ekim ve 30 Kasım tarihleri arasında yaptıkları toplantılarda da Demirtaş’ın durumunun gündeme geldiği öğrenildi. Parti Meclisi toplantısına cezaevinden mesaj gönderen HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, iki dönem eş başkanlık yaptığını hatırlatarak kongrede kendisi için parti tüzüğünün değiştirilmemesini istemişti. Parti Meclisi’ndeki değerlendirmelerden sonra Demirtaş’a, bir kongrede normal, diğer kongrede ise olağanüstü şekilde eş başkan seçilmesinden dolayı yapılacak 3’üncü kongrede aday olmasında tüzük bakımından sakınca olmadığı bildirilmişti.

Detaylar
Haber Linki
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More