Antalya’da binlerce yıldır hiç sönmeyen Yanartaş.

Sönmeyen ateş koruma altında

Sönmeyen ateş koruma altında.

Antalya’da binlerce yıldır hiç sönmeyen Yanartaş’ın yer aldığı bölge “kesin korunacak hassas alan” ilan edildiTuristlerin ilgi odağı olan bölge, ilk olimpiyat meşalesinin yandığı yer olarak kabul ediliyor.

Dünya, gelecek ay Tokyo’da başlayacak olimpiyatların meşalesinin yanmasını bekliyor. Yaklaşık 2 bin 800 yıllık bu geleneğin kaynağı ise Anadolu’ya dayanıyor. İlk olimpiyat ateşinin Antalya’nın Kemer İlçesi sınırlarında bulunan Çıralı’daki ünlü Yanartaş’tan alındığı tahmin ediliyor. Binlerce yıldır sönmeyen bu ateş, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti kendine çekiyor. Ancak bu yoğun ilgi, zaman zaman bu doğa harikası bölgenin zarar görmesi riskini artırıyor.

TEDBİRLER SIKILAŞTI

Bu nedenle bölgenin koruma statüsü değiştirildi. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Çıralı-Yanartaş Doğal Sit Alanı’nın koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucu, “kesin korunacak hassas alan” olarak tescil ve ilan edilmesine kararı verildi. Belirlenen sınırlar içerisindeki her türlü faaliyet sıkı kurallara bağlandı.

Detaylar, Haber Linki
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More