Emniyet güçleri halkımıza karşı mesafe koymaya gerek duymuyorsa…

Sokak faaliyetlerimize geri dönüyoruz.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç: Sokak faaliyetlerimize geri dönüyoruz.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, polisin HDP’lilere yönelik tavrına tepki göstererek, “Emniyet güçleri halkımıza karşı mesafe koymaya gerek duymuyorsa, o zaman biz de gerek duymuyoruz, sokak faaliyetlerimize geri dönüyoruz. MYK toplantısında bununla ilgili planlama yapılacak” dedi.

Oluç, bir grup gazeteciyle, internet üzerinden yaptığı sohbette, gündemdeki konuları değerlendirdi. Oluç’un açıklamaları şöyle:

“Sokağa çıkıyoruz”

“Korona virüs sürecinde 13 belediyemize kayyım atandı, Diyarbakır’da 18 arkadaşımız gözaltına alındı, Ankara’da kayyım atamalarını protesto etmek isteyen milletvekillerimize ve il yöneticilerimize emniyet güçleri tarafından ağır saldırı yapıldı. Herkese sosyal mesafe diye çağrı yapan Emniyet güçleri hiç utanmadan sıkılmadan, vekillerimizi eline koluna dokunup, engellemeye çalıştı. Madem emniyet güçleri bizim arkadaşlarımıza halkımıza karşı herhangi bir mesafe koymaya gerek duymuyor, o zaman biz de bunu gerekli görmeyelim, sokak faaliyetlerimize geri dönelim. MYK toplantısında bununla ilgili planlama yapılacak. Özellikle Kürt illeri açısından da batıda da bu planlama doğrultusunda normal siyasi faaliyetlerimizi yapacağız.

“İnsanlık dışı”

İktidarın, İçişleri Bakanlığı’nın, Emniyet güçlerinin bize tutumu son derece rahatsız edici, hukuk dışı, anayasa dışı olduğunu zaten hep söylüyoruz. Ama Korona virüs salgını günlerinde de bu tutumları insanlık dışı doğrusu. Bize böyle insanlık dışı davranıyorlarsa da biz de o zaman siyasi faaliyetimizi bildiğimiz gibi yapacağız. Yani onlar her türlü hukuksuzluğu yapacaklar, Anayasanın dışına çıkacaklar ama halka “siz evde kalın. Yaz ayları için bir planlama çıkaracağız, aşağı yukarı kaba hatları ile belli oldu, yaz aylarında her zaman yaptığımız siyasi faaliyetleri yeniden devreye koyacağız. Halk toplantıları, çeşitli etkinlikler. Elbette bunları halkın sağlığını gözeterek, tedbirlerini alarak yapacağız. Yoksa biz halktan bir kişinin bile rahatsızlanmasını istemeyiz.

Detaylar, Haber Linki

Anlamlara Anlam Katan Sözler

anlamlı sözler ve cümleler