Covid-19 öncesi seyrine tam anlamıyla ulaşan tek büyük ekonominin ABD ekonomisi.

Salgın öncesi seyrine ulaşan tek bir ekonomi var.

IMF Başkanı’ndan faiz ve enflasyon yorumu: Salgın öncesi seyrine ulaşan tek bir ekonomi var.

IMF Başkanı Georgieva, küresel çapta faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalmasına hazırlıklı olunması gerektiğine dikkat çekti. Ülkelerin büyüme oranlarına dikkati çeken Georgieva, Covid-19 öncesi seyrine tam anlamıyla ulaşan tek büyük ekonominin ABD ekonomisi olduğunu kaydetti. Çekirdek enflasyondaki düşüşün hala geride olduğunu vurgulayan IMF Başkanı, yüksek faiz oranlarının 2025’e kadar sürebileceği uyarısında bulundu.

  •  Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, çekirdek enflasyondaki düşüşün hala geride kaldığını belirterek, faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalmasına hazırlıklı olunması gerektiğini, bunun 2024’e ve belki 2025’e kadar sürebileceğini ifade etti.

Georgieva, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, küresel ekonominin bu yıl şaşırtıcı derecede dirençli olduğunu ancak art arda gelen salgın ve savaş şoklarından toparlanma sürecinin yavaş ve düzensiz olmaya devam ettiğini aktardı.

Hem 2023 hem de 2024 için küresel ekonomik büyüme tahminlerinin yüzde 3 oranında olduğunu belirten Georgieva, orta vadeli büyüme beklentilerinin biraz zayıf kaldığına işaret etti.

Georgieva, küresel ekonomik büyümenin geçen yılki toplantılarında yaptıkları tahminlerden biraz daha iyi olduğunu ancak son 30 yıldaki yüzde 3,8’lik büyüme seyrinin altında kaldığını kaydetti.

Detaylar, Haber Linki

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Enable Notifications OK No thanks