CHP’li Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri olmak üzere belediyelerin yardım toplamasını yasaklama kararı.

Danıştay’da açılan davada yürütmeyi durdurma talebi reddedildi.

Danıştay’dan CHP’li belediyelerin yardım kampanyası hakkında karar.

İçişleri Bakanlığı başta CHP’li Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri olmak üzere belediyelerin yardım toplamasını yasaklama kararının ardından, Danıştay’da açılan davada yürütmeyi durdurma talebi reddedildi.
Pandemi sürecinin en tartışmalı başlıklarından biri belediyelerin yardım toplamasının engellenmesiydi… Yargı, İçişleri Bakanlığı’nın belediyelerin yardım toplamasını yasaklayan genelgesine vize verdi. Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre, Danıştay genelgenin yürütmesinin durdurulması talebini reddetti.

NE OLMUŞTU?

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında ekonomik yönden etkilenen yurttaşlara yardım için başta İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehir belediyeleri olmak üzere yardım kampanyası düzenledi. Belediyelerin yardım toplamasını Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Devlet içinde, devlet olmanın anlamı yoktur. Bu bakımdan, şu anda bu kampanyalar sadece devletimizin açıkladığı birimler tarafından yürütülmektedir. Belediyeler böyle kampanyalar açacak olursa, devlet içinde devlet olur. Yasalar da buna müsaade etmiyor” sözleriyle eleştirdi.

İÇİŞLERİ GENELGE İLE YASAKLADI

İçişleri Bakanlığı da bir genelge ile belediyelerin yardım toplamasını yasakladı. Genelgede, yardım kampanyalarının gerçek kişiler, dernekler, kurumlar, vakıflar, spor kulüpleri tarafından yapılabileceği ifade edildi…Belediyelerin yaptığı kampanyaların izin almadan kanuna aykırı yapıldığı ifade edildi. Ayrıca belediyelerin yardım hesaplarında toplanan paralar da bloke edildi.

Detaylar, Haber Linki

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More