‘Büyük Turan’ fikrini yeniden canlandırmak.

Rus gazeteci Mukhin: Türkiye'nin planı Yeni Osmanlı İmparatorluğu'nu İnşadır.

Rus gazeteci Mukhin: Türkiye’nin planı Yeni Osmanlı İmparatorluğu’nu İnşadır.

Nezavisimaya Gazeta köşe yazarı Vladimir Mukhin, Rus uzmanları kaynak göstererek, Dağlık Karabağ’daki çatışmaların arkasında bir Türk federasyonu kurmak amacıyla ‘Büyük Turan’ fikrini yeniden canlandırmak olduğunu iddia etti. Dağlık Karabağ’daki son gelişmelerin adım adım Türk stratejisinin bir parçası olduğuna inanıyor. Yazara göre Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Moğolistan’ın katılacağı 2,8 milyon askerden oluşan bir Türk ordusundan bile bahsediliyor.

Rus gazeteci Mukhin’in yazısından;

“Azerbaycan lideri Aliyev, Dağlık Karabağ’daki ihtilafın çözümünde yeni şartlar belirlemesi için AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlığına Türkiye’yi üye olarak dahil etmeyi talep ediyor. Aliyev, ‘Ateşkesin yeniden sağlanması müzakerelerin konusu olamaz. Taleplerimiz var, bize çok ciddi garantiler verilmeli ve uluslararası arabulucular bunları doğrulamalı” dedi.

Bölgede çözüm sürecinin başlamasının koşulu olarak Ermeni birliklerinin Dağlık Karabağ’dan çekilmesi konusu uluslararası toplum tarafından zaten tartışılmıştır.

Türkiye’nin açık desteğiyle Azerbaycan’ın askeri potansiyeli Ermenistan’dan çok daha yüksek. Savaş durmazsa Azerbaycan güçlerinin Karabağ’daki kademeli ve meşakkatli ilerleyişi onlara başarı getirecek.

“Yeni Osmanlı İmparatorluğu”

Askeri uzman Şamil Gareev, “Jeopolitik açıdan böyle bir durum Rusya Federasyonu için dezavantajlıdır. Erivan, Rus barış güçlerinin çatışma bölgesine girmesini kabul etse bile, Ankara’yı destekleyen Bakü, orada Türk mavi berelilerinin bulunmasını önerecektir” diyor.

Analist Andrei Medvedev de, Ankara’nın Karabağ sorunu etrafında gelecekteki barış sürecinde artan bir rol oynayabileceğine inanıyor:

“Fransa ve ABD barış sürecine arabuluculuk yapmaya devam etmek istediklerini ve tarafların kayıtsız şartsız ateşi kesmeleri gerektiğini belirtti. Belki de asıl mesele budur. Ancak, bu ifade sadece ve tamamen Karabağ hakkında değil, Yeni Osmanlı İmparatorluğu ile ilgilidir. Herkes için [Yeni Osmanlı İmparatorluğu’nun] inşasının (şu veya bu şekilde) söz konusu olduğu açıktır. Türkiye’nin planı, eğer Ankara, Erivan ile Bakü arasındaki müzakerelerde arabulucu olursa, Osmanlı İmparatorluğu 2.0’ın kuruluşunda başka bir eşik olacak.”

Detaylar, Haber Linki

Eğitim