Artık tezsiz yüksek lisans derecesine sahip adaylar da öğretim üyesi olabilecek.

Biz de böyle olsun istemezdik.

YÖK’ten Odatv’ye açıklama: “Biz de böyle olsun istemezdik”.

Değişen yönetmeliğe göre artık tezsiz yüksek lisans derecesine sahip adaylar da öğretim üyesi olabilecek.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan, Yükseköğretim Kurulu’nca (YÖK) yapılan yeni düzenlemede, tezsiz yüksek lisans mezunlarının da öğretim görevlisi olabileceği belirtildi.

YÖK ayrıca yapılan yeni düzenleme ile “araştırma görevlisi kadrosuna başvurabilmek için ilana ilk başvuru tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olma” şartını da kaldırıldı.

Üniversitelerde öğretim görevlisi kadrosuna başvurmak için en az tezli yüksek lisans derecesine sahip olmak veya lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren programlardan mezun olmak şartı aranıyordu.

“BİZ BOŞUNA MI OKUDUK”

Değişen yönetmeliğe göre artık tezsiz yüksek lisans derecesine sahip adaylar da öğretim üyesi olabilecek. YÖK’ün bu kararına, öğretim görevlisi olabilmek için tezli yüksek lisans yapan akademisyenler sosyal medyada “biz boşuna mı Yüksek Lisans tezi hazırladık”, “biz boşuna mı okuduk” diye tepki gösterdi.

“BİZ DE BÖYLE OLSUN İSTEMEZDİK”

YÖK, söz konusu kararlar hakkında Odatv’ye açıklamada bulundu. Açıklamada, söz konusu kararların açılan dava sonucunda alınan Danıştay kararı olduğu, YÖK tarafından alınan bir karar olmadığı belirtildi. Açıklamada, Tezsiz yüksek lisans mezunlarının da öğretim görevlisi olabileceği ve araştırma görevlilerinde aranan 35 yaş üstü şartının kaldırılmasının YÖK tarafından alınmış bir karar olmadığı belirtildi.

Detaylar, Haber Linki