Android İşletim Sistemi’nin geliştiricisi Google’ın çatı şirketi Alphabet.

Google yaptırım kararı almıştı! Huawei'den karşı hamle.

58

Google yaptırım kararı almıştı! Huawei’den karşı hamle.

Hafta başında Android İşletim Sistemi’nin geliştiricisi Google’ın çatı şirketi Alphabet’in, Çinli teknoloji şirketi Huawei’e uyguladığı yaptırım gündeme oturdu. Google tarafından Android lisansının iptal edilmesi ve ardından gelen erteleme kararı sonrasında Huawei yeni bir işletim sistemi ile yaptırımlara cevap verecek.

teknolojioku.com’dan Çağdaş Göl’ün haberine göre, Google tarafından Android lisansının iptal edildiği ve ardından bu kararın belirli bir süre askıya alındığı bildirilmesi sonrasında Huawei’nin bu duruma karşı yeni bir işletim sistemi geliştirerek Android’in karşısına çıkma kararı aldığı belirtiliyor.

HUAWEI ANDROID’E RAKİP İŞLETİM SİSTEMİ GELİŞTİRECEK

ABD hükümetinin ani bir kararla Huawei’yi kara listeye almasıyla başlayan ve Google, Intel, Qualcomm gibi şirketlerin de Huawei ile olan iş birliklerini sonlandırma kararlarıyla birlikte devam eden sürecin ardından yapılan açıklamalarda alınan bu kararların 90 süre ile ertelendiği duyurulmuştu. Yaşanan bu gelişmelerin ardından Huawei gelecekte Android’i kullanmaya devam edebilecek ancak Play Store gibi ana servislere erişim sağlayamayacak. Çinli şirketin açıklamalarına göre böyle bir durumla karşılaşma olasılıklarına karşı bazı önlemler aldıkları ve uzun zamandır bu konuyla ilgili çalışmalar gerçekleştirdikleri belirtiliyor. Elde edilen bilgilere göre Huawei uzun zamandır bir işletim sistemi üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyor. Üst düzey Huawei yetkilisi Tim Watkins tarafından Financial Times’a yapılan açıklamalarda şirketin Android’e alternatif olarak kendi işletim sistemini kullanıma sunmak için hazır olduğu ifade ediliyor. Aktif olarak test edilme çalışmaları gerçekleştirilen işletim sisteminin çok yakın bir tarihte kullanıcılara tanıtılması beklenirken, Amerika Hükümeti ve Amerikalı şirketlerin yaptırımlarına karşı Huawei önlemini almış gibi görünüyor.

Detaylar, Haber Linki