Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük 500 hapishanesindeki ölüm oranı.

5 bin kişi hüküm giymeden öldü.

ABD’de hapishanelerde ölüm oranı artıyor: 5 bin kişi hüküm giymeden öldü.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük 500 hapishanesindeki ölüm oranı, son resmi verilerin 2016’da yayımlanmasından bu yana yüzde 8’den fazla arttı.

Reuters’ın araştırmasına göre, hayatını kaybedenlerin büyük kısmı iddia edilen suçlardan hiç hüküm giymemiş kişilerden oluşuyor.

Araştırmaya göre, 2008 ile 2019 yıllarının mercek altına alındığı 12 yıllık süreçte, özellikle Başkan Donald Trump yönetiminin ilk üç yılında ölüm oranları en yüksek noktaya yükseldi.

Eyaletlerdeki en büyük 10 cezaevi ile 750 ve üzeri mahkumun kaldığı toplam 523 hapishanedeki 12 yıllık mahkum ölüm kayıtlarının incelendiği çalışmada ortaya çıkan tablo, ABD federal hükümet verilerinin dışındaki en yüksek rakam olduğunu gösteriyor.

Çalışmada 7 bin 500 ölüm hadisesi incelenirken 2008 ile 2019 yılları arasında cezaevinde ölen kişilerin 3’te ikisine denk gelen 4 bin 998 kişinin, henüz mahkemeye çıkarılmadan hayatını kaybettiği görülüyor.

Bu kişiler öldüklerinde masum kabul edildiler. Bir diğer deyişle, hiçbir zaman kendilerine yöneltilen ve tutuklandıkları suçlardan hüküm giymediler.

detaylar, HAber Linki

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More