Adana’da portakal bahçesini kontrole giden 60 yaşındaki Hatip Sayılgan.

Beş sokak köpeğinin saldırısı sonucu yaşamını yitirdi.

Bir köpek saldırısı daha…

Adana’da portakal bahçesini kontrole giden 60 yaşındaki Hatip Sayılgan, beş sokak köpeğinin saldırısı sonucu yaşamını yitirdi. Sayılgan’ın cesedi, köpekler tarafından yenilirken yeğeni Mehmet Ali Baysal tarafından bulundu.

Köpekler Baysal’a da saldırmış, “Elimde tüfek olmasaydı ben de kurtulamazdım” diyor. Sayılgan’ın, kendisini parçalayan köpekleri hamile oldukları dönemde beslediği, onların yavrularına da baktığı öğrenildi.

2015 yılında Eskişehir’de 35 yaşındaki hayvansever Erinç Pütün de beslediği köpekler tarafından öldürülmüştü. Geçtiğimiz yıl Kayseri’de Mehmet Özer’e (14) okul çıkışı evine giderken 25 köpek saldırdı. Elazığ’da sokaktaki çeşmeden su dolduran 82 yaşındaki Çiçek Boztaş’a da köpekler saldırmıştı. Her ikisi de hayatını kaybetmişti.

Bunun gibi daha birçok vaka var. Daha önce de yazdım; hayvan bu, aç kalınca hayatta kalmak için sahibini de yer. Gelişmiş ülkelerde böyle olaylar yaşanmıyor.

Sahipsiz köpekler barınağa kapatılıyorlar ve belli bir süre burada bekletildikten sonra sahiplenecek birisi çıkmazsa öldürülüyorlar.

Evet, kulağa acımasız geliyor ama bunu yapanlar en gelişmiş ülkeler. Bakması zor gelince ormana bırakılan evcil köpekler de kurt soyundan geliyor ve hayatta kalmak için vahşileşiyorlar. Türkiye’de hızla artan kedi-köpek popülasyonu kontrol altına alınmalı. Kısırlaştırma ihmal edilmemeli. Evcil kedi, köpek satışı yasaklanmalı ya da sınırlandırılmalı.

Detaylar, Haber Linki