ABD’de silah karşıtı öğrenci protestoları.

Yüzbinlerce kişi sokağa döküldü! ABD’de silah karşıtı öğrenci protestoları…

ABD’nin başkenti Washington DC’de çoğunluğu öğrenci yüzbinlerce kişi, Donald Trump yönetimi ile ABD Kongresinden “silah erişiminin kısıtlanması” konusunda yasal düzenleme talebinde bulundu.

Geçen hafta 17 öğrencinin öldürüldüğü Florida eyaletindeki Marjory Stoneman Douglas Lisesi’nin öncülük ettiği “Hayatımız İçin Yürü” başlıklı protesto gösterileri Washington DC’nin yanı sıra, New York, Los Angeles, San Francisco ve Chicago gibi ABD’nin büyük kentlerinde de düzenlendi.

ABD’nin Chicago kentinde on binlerce kişi ülkede silah erişiminin kısıtlanması ve yeni yasal düzenlemeler yapılması talebiyle yürüyüş düzenledi. Union Park’ta toplanan kalabalık yapılan konuşmaların ardından, polisin güvenlik önlemleri eşliğinde belirlenen güzergahta sloganlar eşliğinde yürüyerek tepkilerini dile getirdi.
( Bilgin S. Şaşmaz – Anadolu Ajansı )

Kongre’nin arkasında yer alan National Mall parkında toplanan protestocular, Trump yönetimine “silaha erişim yasalarını değiştirmesi” çağrısında bulundu.

ABD’nin en önemli silah lobisi olan Ulusal Tüfek Birliği (NRA) karşıtı sloganlar atan göstericiler, “Bir daha asla”, “Sıra bende mi?”, “Gelecek nesiliz ama korkuyoruz” yazılı pankartlar açtı.

Detaylar
Haber Linki