ABD Ulusal Strateji Belgesi’nde “stratejik rakip” ve “ekonomik saldırgan” sözleri.

Çin, ABD’nin Ticaretteki Liderlik Tahtını Sallıyor.

ABD Ulusal Strateji Belgesi’nde “stratejik rakip” ve “ekonomik saldırgan” sözleriyle anlatılan Çin, ABD’nin ticaretteki liderlik tahtını sallıyor.

Pasifik’in iki yakası arasında örtülü savaş giderek kızışıyor. Bir tarafta Çin, diğer tarafta ABD var. Dünyanın iki büyük ekonomisi 15 yıl sonrasını planlamaya çalışıyor. Var güçleriyle birbirinin ayağına basıyor. ABD, ticari engellemeler, kara listeler, yatırım çelmelerini atıyor. Çin, reyting şirketlerini devreye sokuyor. Ticaret savaşını Donald Trump mı yoksa Şi Cinping mi kazanacak?

Tombik

KARA LİSTEYE ALDIRDI

ABD’li firmaları tehdit edip Çin’deki ve diğer Asya ülkelerindeki yatırımlarını ülkesine çekmekle işe başlayan Trump hükümeti, ardından ticareti engelleyici adımlar atarak birçok Çin malının ABD’ye girişini yasakladı. G20 toplantılarında serbest ticareti savunmayı Komünist Çin’in liderine bırakacak kadar ileri giden ABD’nin son hamlesi de kara listeler oldu. Çinli dünya perakende devi Alibaba’nın alt şirketi Taobao’yu kara listeye alan ABD, ülkeyi fikri mülkiyet hırsızlığı yapmakla suçladı. İki ülke ticaretinde yeni bir gerilim yaratan bu adımdan sonra Çin’e ‘büyük ceza’ hazırlıkları başladığı belirtiliyor. Çin Ticaret Bakanlığı da kara liste uygulamasına tepki gösterdi. ABD ve Trump yönetimi, vergi reformları ve biraz da aba altından sopa göstererek büyük firmaları bölgeden çekmeye başladı. Bu, uzun vadeli bir planın parçası ama şu anda ABD hükümetinin başardığı somut bir şey de var. O da küresel firmaların gelecekteki yatırımlarını ABD’de yapmasını sağlamak. Örneğin teknoloji devi Apple, dün gelecek beş yılda Amerikan ekonomisine 350 milyar dolar katkıda bulunacağını duyurdu. İşe reyting şirketleri de girdi. ABD’li S&P ve Moody’s, Çin’in kredi notunu düşürünce Çin de boş durmadı. Ülkenin kredi derecelendirme kuruluşu Dagong Global, ABD’nin kredi notunu A-‘den BBB+ seviyesine indirdi.

Detaylar
Haber Linki

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Enable Notifications OK No thanks