Asgari ücret belirleme toplantısı bugün yapıldı ama…

Çalışma Bakanı ve işveren sendikasından flaş asgari ücret açıklaması!

Çalışma Bakanı ve işveren sendikasından flaş asgari ücret açıklaması!

Asgari ücret belirleme toplantısı bugün yapıldı ama, tarafsız olması beklenen Çalışma Bakanı Zehra Selçuk’un açıklamaları tartışmalara neden oldu. Asgari ücretliye fazla zam istemeyin demeye getiren Bakan Selçuk ve işveren sendikası TİSK genel sekreteri, asgari ücretlileri istihdam-işsizlikle ile tehdit etti. ‘’İşverene yansıyacak etkiler, çalışanlarımızı da aynı yönde etkileyecektir’’ diyen TİSK’in bu açıklamaları ile Bakanın açıklamaları birbirine örtüşür durumdaydı. Peki asgari ücret konusunda kim ne dedi ve hangi parti yüzde kaç zam önderdi? İşte bugünkü asgari ücret belirleme tespit toplantısında konuşulanlar ve izlenimler…

Çalışma Bakanı ve işveren sendikasından flaş asgari ücret açıklaması!

2020 yılı için asgari ücretin zam oranlarının belirlenmesi için görüşmeler bugün itibari ile başladı. Ama önümüzdeki günlerde bu durum netleşecek. Asgari ücret belirlenmesi için iki toplantı daha yapılacak ve yeni asgari ücret 2020 yılında belli olacak.

PEKİ ASGARİ ÜCRET KONUSUNDA KİM NE DİYOR?

Masada 3 taraf var. Bu taraflardan biri tarafsız olmak zorunda dediğimiz Çalışma Bakanlığı var. Ama Aile ve Çalışma Bakanı Zümrüt Selçuk, bugün yapılan asgari ücret tespit komisyonu 1. toplantısı sonrasında yaptığı ilk açıklamada ‘’Temel mesele istihdamı korumak ve artırmak olmalı. Asgari ücretin artışı kadar işin kendisinin yani istihdamın korunması da mühim’’ dedi… Yani 8 milyon asgari ücretle çalışanları işsizlikle tehdit etti. Yani fazla maaş zammı istemeyin, istihdamı koruyamayabiliriz ve daha fazla kişi işsiz kalabilir demek istedi üstü kapalı olarak. Cümleyi bizim anlattığımız şeklinde kurmuyor Bakan ama asgari ücret belirlenmesi konusunda yaptığı açıklamaya bakıldığı zaman resmen aba altından sopa gösterdiği anlaşılıyor.

Detaylar, Haber Linki