Yeni istihdam paketinin içeriği neler kimler kullanabilir kaç işçiye kadar…

Yeni İstihdam Paket ile işçi çalıştırma.

Yeni istihdam paketi Meclis komisyonundan geçti; 100 bin yeni istihdama karşılık 10 milyar TL kredi kullandırılması hedefleniyor.

İşçi başına 100 bin TL kredi kullanılabilecek.

Normalleşme dönemiyle küçük işletmelere istihdam karşılığında ucuz kredi sağlanacak olan destek paketinin ayrıntıları belli oldu. Destek programı kapsamında 100 bin yeni istihdama karşılık 10 milyar TL kredi kullandırılması hedefleniyor.

Bu konuda çıkması beklenen destek paketi AKP Milletvekili İsmail Güneş ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan yasa teklifi Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek kabul edildi. Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ), işten çıkarma yasağı, ücretsiz izin uygulaması ve nakdi ücret desteği ise yeni bir yasa değişikliği yapılmadığı takdirde 30 Haziran 2021 tarihinde sona erecek.

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre mart ayındaki işçi sayısı 50’nin altında olan özel sektöre ait işletmelere Kredi Garanti Fonu kefaletiyle kamu bankalarından kredi kullandırılacak. Söz konusu işletmelerin krediden yararlanabilmesi için son 12 aylık dönemdeki ortalama işçi sayısına ilave olarak 1 Temmuz 2021 – 30 Haziran 2022 tarihleri arasında yeni işçi istihdam etmesi gerekecek. İşe alınacak işçiler için 12 ay süreyle asgari ücret üzerinden ödenen sosyal güvenlik ve işsizlik sigortası primlerinin işçi ve işveren payları, kredi faizlerinden mahsup edilecek.

İlave istihdam edilecek işçinin son üç ay içinde on günden fazla sigortalı bir işte çalışmaması veya 4/b kapsamında sigortalı olmaması gerekecek. Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) verilerine göre, mart ayında 761 bin işçi ücretsiz izne çıkartıldı. Mart ayında en az 20 gün ücretsiz izin yapan ve nakdi ücret desteğinden yararlanan işçisini normal çalışmaya geçiren işletmelere de aynı koşullarla kredi verilecek.

Ücretsiz izindeki işçiler için ilave istihdamdaki işçilerde aranan işe giriş ve ilave istihdam şartına bakılmayacağı için ucuz kredi başvurusundan en çok, ücretsiz izindeki işçisini normal çalışmaya geçiren işletmelerin yararlanması bekleniyor.

Detaylar, Haber Linki

Dünya

İtalya'da 200 bin kişi faşizme karşı gösteri yaptı. İtalya'nın başkenti Roma'da yaklaşık 200 bin kişi faşizm karşıtı gösteride bir araya geldi. Gösteri, geçen hafta sonu Covid-19 sertifikası zorunluluğuna karşı yapılan protestoda, İtalya'nın en büyük işçi sendikası Cgil'in binasına saldırı…
Daha fazla oku...
Google'nin eski yöneticisi Dünya'dan gizli yürütülen çalışmayı açıkladı: Robotlar kıyameti getirecek. Google X'in eski yöneticisi Mo Gawdat, yapay zeka hakkında ağızları açık bırakacak itiraflarda bulundu. Mo Gawdat, insanların kendi eliyle ürettiği robotların kıyameti getireceğini söyledi.…
Daha fazla oku...
Yenilebilir korona aşısı geliyor! Bahçede yetiştirilecek, ıspanak ve marul üzerinde denemeler başladı. ABD'de bulunan California Riverside Üniversitesi'nde hayata geçirilen yeni bir proje ile koronavirüs aşıları yenilebilir şekilde üretilebilecek. Dönüm noktası olarak nitelendirilen proje…
Daha fazla oku...
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More