Yargı ve ekonomik reformlarla ilgili bakanlıkların yaptıkları çalışmalar.

Ocak ayında tamamlanması planlanan reform paketlerinde “AYM kararına uymayan hâkimlere disiplin suçu” düzenlemesi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kısa süre içinde açıklanması beklenen yargı ve ekonomik reformlarla ilgili bakanlıkların yaptıkları çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi. Reformlarla ilgili çalışmaların ocak ayı sonunda tamamlanması planlanıyor.

Reform paketi taslağı içindeki, “Anayasa Mahkemesi kararlarına uyulmamasının, hakimler açısından bir “disiplin suçu” olarak açıkça tanımlanması, yatırımcıların, hukukun üstünlüğü ve kural hakimiyeti konusundaki kaygılarının giderilmesi” düzenlemedi dikkati çekiyor.

Hürriyet’te yer alan habere göre, çalışmalarda, gündem oluşturulan ve değerlendirmeye alınan başlıklar ve önerilerden bazıları şöyle:

– Yatırımlar için çerçeve kanunu hazırlanması. Türkiye’de yatırım yapan tüm yatırımcıların haklarını koruyan, yatırım sürecinde karşılaşılan sorunlara ilişkin çözümler üreten, yatırımcıların idari işlemlere karşı haklarını koruyan çerçeve bir mevzuat oluşturulması.

– Yatırım izin süreçleri ile ilgili tüm koordinasyonu özel yatırımlar için Yatırım Ofisi’nin, diğer yatırımlar için Yatırım Destek Ofisleri’nin yürüteceği bir idari düzenleme yapılmasının sağlanması.

– Terör veya kara paranın aklanması gibi suçlar kapsamında şirketin tüm yönetimine değil, sadece ilgili şahısların hisselerine kayyum atanması.

Yatırım destekleri

– Sözleşmelerde tahkim şartının teşvik edilmesi, mahkemelerdeki iş yükünün azaltılması.

– 300 bin TL altındaki ticari uyuşmazlıkların “Basitleştirilmiş (Seri) Tahkim” kuralları kapsamında ilk derece mahkeme yerine tahkime yönlendirilmesi.

Detaylar, Haber Linki