Yapay zekanın endişe verici olarak ilan edilmesi.

Yapay zekayı endişe verici ilan eden ilk resmi araştırma.

Yapay zekayı endişe verici ilan eden ilk resmi araştırma.

Biliyorsunuz şu an için yapay zeka dediğimiz kavram elektronik olan pek çok cihazın beyni konumunda. Hal böyle olunca bu kavram bizim için hiçte yabancı değil. Uzun yıllardır yapılan araştırmalar ve geliştirmeler sayesinde bu yazılım aklımızın alamayacağı bir noktaya geldi. Bir süre önce ortaya çıkan deepfake kavramı yapay zekanın endişe verici olarak ilan edilmesine neden oldu. Yapay zeka araştırmaları sonuçlarına göre deepfake endişe verici olarak görülüyor, işte o araştırma ve sonuçları:

Korkutucu Deepfake Disney’de ortaya çıktı.

Disney’in yüz değiştirme teknolojisi rahatsız edici olduğu kadar etkileyici de. Pek çok alanda artık deepfake videolarını görüyoruz.

Yapay zeka araştırmaları endişe verici sonuçları işaret ediyor.

Deepfake, Londra Üniversitesi Koleji’nde yapılan yeni bir araştırmanın raporuna göre, yapay zekanın suç ve terörizm için en çok kullanıldığı alan olarak görülüyor. Araştırma ekibi ilk olarak yapay zekanın önümüzdeki 15 yıl içinde suçlular tarafından kullanılabileceği 20 farklı yol belirledi.

Daha sonra bu yollara göre, 31 yapay zeka uzmanından, zarar verme potansiyellerine, kazanabilecekleri paraya, kullanım kolaylıklarına ve nerede duracaklarına bağlı olarak onları risklerine göre derecelendirmeleri istendi.

Deepfake gerçek olmayan ve kurgusal hareketler yaptırılabilen veya konuşturulabilen bir yapay zeka yazılımı olarak tanımlanıyor. Gerçek insanların videolarına kurgusal olarak eklenen başka bir kişinin hareketlerini tamamen doğal olarak görülmesine neden olan bu yazılım, bir yandan sinema ve oyun sektörünün gelişmesini sağlayacakken aynı zamanda tehlikeli suçların işlenmesine de neden olabilir.