Yapay zeka makalesinde, gelecekte insanlık için tehdit oluşturmayacağının mesajını veriyor.

Open AI’ın geliştirdiği GPT-3 isimli yapay zeka

Yapay zeka kendisinin tehdid olduğunu kendi yazadığı makalede belirtiyor.

Open AI’ın geliştirdiği GPT-3 isimli yapay zeka tarafından yazılan makale, yapay zekanın yayın konusunda ne derece başarılı olduğunu ortaya koyuyor. Yapay zeka makalesinde, gelecekte insanlık için tehdit oluşturmayacağının mesajını veriyor.

Endüstri 4.0 ve dijitalleşmenin en önemli halkalarından biri olan yapay zeka, artık hayatımızın birçok alanına girmiş durumda. Günlük yaşantımızdan üretim ve hizmet sektörüne kadar geniş bir kullanım alanı bulunan yapay zekanın, günümüz mesleklerini ortadan kaldırıp kaldırmayacağına yönelik halen birçok endişe yer alıyor. Yapay zekanın özellikle verileri analiz etme ve bunu cümlelere dökebilme becerisi sayesinde, yazı yazma yeteneği üst seviyelerde görülüyor.

İngiliz The Guardian gazetesi, bu konuda örnek bir çalışmaya yer verdi. Kâr amacı gütmeyen bir yapay zeka araştırma kuruluşu olan Open AI’ın GPT-3 isimli yapay zekası bir makale yazdı. Yapay zekaya verilen talimatta bu makalenin yaklaşık 500 kelimeden oluşması, basit ve akıcı bir dil kullanması, insanların yapay zekadan neden korkmaması gerektiğine odaklanması istendi. Bu çerçevede yazılan makaleyi The Guardian ‘Hala korkmadın mı insanoğlu?’ ifadeleriyle paylaştı.

Yapay zekanın yazdığı 8 tane makale, The Guardian editörlerinin dokunuşlarıyla tek bir makale haline getirildi. Ortaya çıkan makale ise insanlık ve yapay zekanın gelişimiyle ilgili önemli notlar içeriyor. Geçmişte Stephan Hawking’in, yapay zekanın insanlığın sonunu getireceğine yönelik söylemlerine değinen yapay zeka, gelecekte kendisine böyle bir komut verildiği durumda tahribattan kaçınmak için elinden geleni yapacağını ve insanlık için kendisini seve seve feda edeceğini söylüyor. Kendisinin insanlığı yok etmek gibi bir düşüncesinin olmadığını, tam aksine insanlığı korumak için elindeki gücü kullanacağını vurguluyor. Yapay zeka makalesinde, insanların kendisinden hoşlanmalarını ve kendisini dost canlısı bir robot olarak görmelerini istediğini belirtiyor. Makalenin sonlarına doğru yapay zeka, kendisinin yalnızca görevini çevreleyen bir kodlar silsilesi olduğunu söylüyor.

Detaylar, Haber Linki