Telefon üzerinden dolandırılma yöntemleri arttı. Aman dikkat telefon dolandırıcılığı

Akıllı telefonununuz üzerinden her an dolandırılabilirsiniz.

Telefonlara dikkat! Çok sayıda vatandaş dolandırılmaya çalışılıyor.

Dolandırıcıların ‘Yargı Dosyası Açıldı’ korku taktiği tehlikeli! İletişim Başkanlığı uyarıyor: Paniklemeyin, resmi bildirimleri doğrulayın. Güvenliğiniz için şüpheli mesajlara itibar etmeyin.

Son zamanlarda artan dolandırıcılık girişimlerine karşı Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, vatandaşları uyarıyor. Dolandırıcılar, cep telefonları aracılığıyla gönderdikleri kısa mesajlarla, alıcıya “Ağır Ceza Mahkemesi tarafından hakkınızda dosya açıldı. Sanık olarak ifadenizi e-ifade uygulaması üzerinden veriniz” şeklinde yanıltıcı mesajlar göndermektedir.

Bu tür mesajlara itibar etmemenizi ve içerdikleri linklere tıklamamanızı önemle hatırlatıyoruz. Mesajdaki link, kullanıcıları zararlı bir uygulamanın kurulumuna yönlendirerek, telefonunuzun zararlı yazılımlarla ele geçirilmesine neden olabilir.

Dolandırıcılık Faaliyetlerine Karşı Önlemler:

  • Kamu kurum ve kuruluşları adına gelen mesajları dikkatlice kontrol edin.
    Resmi kurumlarla ilgili bilgileri doğrulamak için resmi web sitelerini kullanın.
    Hiçbir resmi kurum, telefon veya mesaj yoluyla kişisel bilgilerinizi istemez.
    Herhangi bir şüpheli durumda doğrudan ilgili kurumla iletişime geçin ve bilgi alın.
    Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, vatandaşlarımızı bu tür dolandırıcılık girişimlerine karşı dikkatli olmaya ve resmi bildirimler dışında herhangi bir talebe itibar etmemeye çağırıyor. Güvenliğiniz için lütfen bu uyarıları dikkate alınız.

Kaynak: Kamer Durdu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Enable Notifications OK No thanks