Surrey Üniversitesi’nden Profesör Johnjoe McFadden ise asırlardır süren gizemi çözdüğünü düşünüyor.

'Bilinç nedir?'

‘Bilinç nedir?’ sorusunun bilimsel cevabı bulunmuş olabilir mi?

Bilinç nedir? Yüzlerce yıldır bilim insanlarının yanı sıra filozoflar ve teologlar tarafından da cevabı aranan bu soruya henüz net bir yanıt bulunamadı. Surrey Üniversitesi’nden Profesör Johnjoe McFadden ise asırlardır süren gizemi çözdüğünü düşünüyor.

Neuroscience of Consciousness dergisinde yeni makalesini yayımlayan McFadden, bilincin aslında beyindeki enerji dalgaları olduğunu öne sürüyor. Eğer doğruluğu kanıtlanırsa bu buluş, ileride bilinç sahibi yapay zekalı robotların önünü açabilir.

Bilince elektromanyetik açıklama

Tarihsel olarak bilinç, genelde ruh ile özdeşleştirilerek beyinden ayrı bir varlık olarak değerlendirilir.
Günümüzdeki bilim insanları ise spiritüel açıklamaları kabul etmeyerek bilinci beynin bir parçası olarak görüyor. Ancak birbirinden bağımsız ve ayrı bilgilerin nasıl bir araya gelerek bilinci oluşturduğuna açıklama getirilemiyor.

Prof. McFadden ise bilinci, beyindeki bilgilerin açığa çıkardığı enerjiye bağlıyor.

Beyine giren ve beyinden çıkan nöron sinyallerinin etrafa bir enerji yaydığı uzun süredir bilinen bir gerçek. Bu sinyaller Elektroensefalografi (EEG) ve Magnetoensefalografi (MEG) gibi yöntemlerle zaten ölçülebiliyor.

Detaylar, Haber Linki

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More