Suriye’den Türkiye’ye kaçan DEAŞ’ın bazı üstü düzey yöneticilerinin yeni saldırılar planladıkları…

Türkiye’ye büyük saldırılar planlıyorlar

Türkiye’ye büyük saldırılar planlıyorlar.

Irak’ın Askeri İstihbarat Şefi Korgeneral Saad el Ellak, Suriye’den Türkiye’ye kaçan DEAŞ’ın bazı üstü düzey yöneticilerinin yeni saldırılar planladıklarını belirterek, “DEAŞ yöneticileri Türkiye’ye kaçtıktan sonra yeni saldırı hazırlığına başladı. Bu kişilerin dosyalarını Ankara’ya ilettik” dedi.

Irak’ın Askeri İstihbarat Şefi Korgeneral Saad el Ellak, CNN International’a verdiği röportajda, DEAŞ’ın “kasası” konumundaki bazı yöneticilerin Türkiye’ye kaçtıklarını ve örgütün bu kişiler aracılığıyla yeni saldırılar planladığını söyledi.

Irak’ın 9 üst düzey DEAŞ yöneticisi hakkında Türkiye’ye dosya gönderdiğini belirten el Ellak “Bu kişilerin hala büyük miktarda mali kaynağa erişimi var. Yeni üye toplamanın yanı sıra büyük çaplı saldırılar planlıyorlar” ifadelerini kullandı.

Olası bir felaketin önlenebilmesi için uluslararsı bir çaba gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Iraklı istihbarat şefi, “Kampları terk edip ülkelerine geri dönebiliyorlar ve böylece Avrupa, Asya ve Kuzeybatı Afrika gibi ülkelerde büyük tehlike arz ediyorlar” şeklinde konuştu.

El Ellak, örgütte “emir” olarak adlandırılan bu üst düzey DEAŞ yöneticilerinin Baxoz’da bulunan kamplardan kaçarak sınırdaki kaçakçılara yüklü miktarlarda rüşvet verip gizlice Antep’e kaçtıklarını belirterek, “Şu anda Türkiye’de bulunan DEAŞ’lılar, yeni üyelerin örgüte katılmasını sağlamakta kilit rol oynuyor” dedi.

“OPERASYONLARININ ADI PARMAKLIKLARI YIK”

El Ellak, örgüt üyeleri arasındaki konuşmalardan, Suriye ve Irak’taki hapishanelerde tutulan DEAŞ’lıları kaçırmak için hapislere baskın planladıklarının anlaşıldığını söyledi. Iraklı komutan, DEAŞ’ın hapishanelere baskın planına “Parmaklıkları yık” kod adını verdiğini ifade etti.

Detaylar, haber Linki