Süper Dünyalara dönüşen mini Neptün gezegenlerini gözlemleyen gökbilimciler,

Fizik kuralları yeniden yazılacak!

Fizik kuralları yeniden yazılacak! Süper Dünyalara dönüşebilirler.

Süper Dünyalara dönüşen mini Neptün gezegenlerini gözlemleyen gökbilimciler, bu süper dünyaların yeni fizik ile kendilerini şaşırttığını söyledi.

Gökbilimciler, kabarık atmosferlerini kaybeden ve muhtemelen süper Dünyalara dönüşen mini Neptün gezegenlerini gözlemledi.

Caltech Üniversitesi’nin sitesinde yer alan habere göre, The Astronomical Journal’da iki ayrı makalede yayımlanan bulgular, üniversitenin liderliğindeki bir gökbilimci ekibi tarafından keşfedildi.

Yeni çalışmalarda, 103 ışık yılı uzaklıkta bulunan TOI 560 adlı yıldız sistemindeki iki mini Neptün gezegeninden birini incelemek için Hawaii’deki Maunakea’nın tepesinde yer alan W. M. Keck Gözlemevi ve 73 ışık yılı uzaklıkta bulunan HD 63433 yörüngesinde dönen iki mini Neptün’e bakmak için NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu kullanıldı.

Elde edilen sonuçlar, atmosferik gazın TOI 560’taki TOI 560.01 olarak adlandırılan en içteki mini Neptün’den ve HD 63433’teki HD 63433 c olarak adlandırılan en dıştaki mini Neptün’den kaçtığını gösteriyor. Bu da, mini Neptünlerin süper Dünyalara dönüşebileceklerine işaret ediyor.

Her iki çalışmanın da baş yazarı ve Caltech’te yüksek lisans öğrencisi olan Michael Zhang, “Gökbilimcilerin çoğu genç, küçük mini Neptünlerin buharlaşan atmosferleri olması gerektiğinden şüpheleniyordu. Ancak şimdiye kadar kimse bunu gözlemlememişti.” dedi.

Çalışma ayrıca şaşırtıcı bir şekilde, TOI 560.01 çevresindeki gazın ağırlıklı olarak yıldıza doğru kaçtığını buldu.

Detaylar, HAber Linki
This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More