Standart bir dönerde kullanılması gereken kuyruk yağının yerine sabun üretiminde kullanılan kavram yağı.

Döner yerine sabun yedik! Afiyet olsun...

Döner yerine sabun yedik! Afiyet olsun…

Standart bir dönerde kullanılması gereken kuyruk yağının yerine sabun üretiminde kullanılan kavram yağının kullanıldığı ortaya çıktı. 8 lira gibi ucuz fiyata servis edilen dönerlerde kullanılan bu yağ, şişte takılan etin döner sayılmamaması nedeniyle test edilemiyor.

Fast-food kralı hamburgerin tahtına oturarak adını dünyaya duyuran döner, ‘ucuzcu’ların elinde zehire dönüşüyor. Gıda standartlarına uygun olan et dönerin içerisinde kuyruk yağı bulunması uygunken ucuza satılanlara vücutta erimeyen, sabun üretiminde kullanılan böbrek ve kavram yağı katılıyor. Gıda kanununa göre, şişte takılı olan pişmemiş etin döner sayılmadığı için test edilemiyor. Buna karşı, dönercilerin dört gözle beklediği ucuza et dönerin önünü almak için yeni kanun güncellemesi hazırlanıyor. Çıkacak olan kanunla birlikte artık şişte olan çiğ döner incelenebilecek.

GRAMAJ KONUSUNDA DA HİLE YAPILIYOR

Onaylı döner firmalarının sayısı yaklaşık 20 iken ucuza et döner satan şirketlerin Türkiye genelindeki sayısı son bir yılda bin şubeye ulaşmış durumda. Masaya servisin olmadığı dükkanlarda vatandaşlar, et dönerin 100 gramını 8 TL’ye, 120 gramını 11 TL’ye ve 200 Gramını 18 TL’ye alabiliyor. Gazlı içeceklerin satılmadığı dönercilerde ‘Yerli sermayeyi destekliyoruz’ deniliyor. Oysa böbrek ve kavram yağının katıldığı dönerler gazlı içeceklerle hemen donuyor. Başka bir hile ise gramaj konusunda yapılıyor. Dönerler yağda bekletiliyor, yağı çekmesiyle 60 gram iken 100 gram olarak servis ediliyor.

Detaylar, HAber Linki