Pekin’in Hong Kong’da “Ulusal Güvenlik Yasasını” uygulamakta kararlı olması

İngiltere: Çin güvenlik yasasını diretirse...

İngiltere: Çin güvenlik yasasını diretirse, milyonlarca Hong Kongluya İngiliz vatandaşlığı veririz.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Pekin’in Hong Kong’da “Ulusal Güvenlik Yasasını” uygulamakta kararlı olması durumunda, milyonlarca Hong Kongluya İngiltere pasaportu ve vatandaşlığı verebileceklerini duyurdu.

Boris Johnson The Times gazetesinde kaleme aldığı makalede, “Hong Kong’daki birçok kişi, Çin’in daha önce sürdürmeyi taahhüt ettiği yaşam tarzlarını tehdit ettiğini düşünüyor. Eğer Çinli yetkililer bu yolda devam ederlerse ve bu, insanların korkularını haklı çıkarırsa, İngiltere bu olanları görmezlikten gelemez. Aksine yükümlülüklerimizi yerine getiririz ve bir alternatif sunarız” dedi.

“İngiltere’nin Hong Kong halkı ile tarihi ve güçlü dostluk bağlarını korumaktan başka seçeneğinin olmadığını” vurgulayan Johnson, “Çin ulusal güvenlik yasasını uygularsa, İngiliz hükümeti göç yasasını değiştirecek ve Hong Kong’da yaşayan BNO pasaportu sahiplerine İngiltere’de 12 aylık yenilenebilir çalışma vizesi verecek, bu da İngiltere vatandaşlığına geçmeyi kolaylaştıracak” ifadelerini kullandı.

Hong Kong’da yaklaşık 350 bin kişi İngiliz Ulusal Denizaşırı (BNO) pasaportuna sahip. İngiltere’nin üzerinde çalıştığı düzenleme ile 2,5 milyon Honk Konglunun da bu belgeden istifade edebileceği tahmin ediliyor.

Detaylar, Haber Linki

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More